середа, 31 січня 2024 р.

Самодопомога у кризових ситуаціях та при сильній тривозі. Психологічна техніка «4 стихії»

     Ізраїльські психологи розробили низку протоколів, які допомагають швидко повернутися до дійсності у кризових ситуаціях. Це прості техніки, які можуть здатися дещо примітивними, але насправді є дуже дієвими.
Техніка підходить як для дітей і дорослих, які знаходяться у кризовій ситуації, так і для знаття тривоги, стабілізації психофізичного стану, якщо ви є у безпечному місці.
Крок 1. ПОВІТРЯ 💨
Завдання: нормалізувати дихання.  Можете використовувати будь-які дихальні вправи, ті, що вам найбільше підходять
✔️ Найпростіша – «Свічка-Квітка»: задуваєте уявну свічку (довгий видих), вдихаєте аромат уявної квітки (коротший вдих). Мінімум 8 разів. Кризове дихання починається з видиху!
Крок 2. ВОДА 💧
Завдання: знизити рівень тривоги
Коли людина починає пити воду, вона перемикається на процес ковтання, і у деякій мірі це відволікає від тієї події, яка призвела до нервового збудження. Під час ковтання заспокоюється дихання і зменшується частота серцебиття
✔️ Випийте повільно склянку теплої води маленькими ковтками
Крок 3. ЗЕМЛЯ 🌾
Завдання: «заземлитися», відчути своє тіло, повернутися у просторову реальність
Можна робити усі вправи по-черзі за для більшої ефективності або обрати ті, які будуть підходити до ситуації
✔️ Торкніться будь-якої поверхні. Дотик до чогось реального допомагає заземлитися. Бажано не просто торкнутися, а описати подумки чи вголос, яка саме поверхня: гладка, холодна, шорстка тощо.
✔️ Притисніть руки або спину до стіни. Це допомагає відчути зовнішню точку опори. Можна також повідтискатися від підлоги, поприсідати або «позабивати цвяшки п’ятами».
✔️ Оцініть температуру навколишнього середовища та власного тіла. Термомоніторинг допомагає повернутися в тіло. Запитайте себе, холодно вам чи жарко. В кризових ситуаціях у людини зникає чутливість тіла, тому треба свідомо повертати собі відчуття температури
✔️ Активізуйте органи чуття. Спробуйте щось на смак (кисле, солодке, солоне), якщо нічого немає під рукою, уявіть лимон. Понюхайте щось або уявіть аромат улюблених квітів, парфумів, кави тощо. Прислухайтесь та спробуйте розрізнити і назвати звуки, які вас оточують (не підходить, якщо ви в надзвичайних обставинах, де чути вибухи тощо).
✔️ Назвіть подумки чи вголос 5 кольорів, які ви бачите прямо зараз, 5 найменших предметів та 5 найбільших. Ця техніка допомагає подолати синдром тунельного зору, який виникає при сильному стресі.
✔️ Заплющте очі та зробіть масаж очних яблук подушечками долонь.
✔️ Виконайте техніку м’язової релаксації «Робот-Спагеті». Напружте усе тіло, як робот. Порахуйте до 8 і розслабте тіло, уявивши себе немов спагеті. Зробіть так 4-8 разів. Вправу можна робити стоячи, сидячи та лежачи.
✔️ «Австралійський дощ». Починається вітер – трем долоні. Крапає дощ – клацаєм пальцями. Дощ посилюється – схрещуємо руки на грудях та постукуємо себе по плечах (Метелик). Йде злива – ляскаємо себе по стегнам. Повторити серію рухів 4-8 разів. Можна робити у класі з дітьми як фізкультхвилинку.
Крок 4. ВОГОНЬ 🔥
Завдання: вийти в усвідомленість, «включити» голову, активізувати кору головного мозку.
✔️ Порахуйте від 20 до 0 вголос. При зворотній лічбі активізуються лобні долі мозку.
✔️ Дайте відповідь на питання «Хто я» (5 іменників), «Який я» (5 прикметників), «Що я роблю (можу робити)» (5 дієслів). При рахуванні можна загинати пальці на кожну «п’ятірку».
Підійдуть будь-які легкі вправи, які допоможуть стимулювати мозкову активність
Техніку «4 стихії» можна використовувати і як профілактичну. Наприклад, перетворивши її на щоденний ранковий або вечірній ритуал. Добре повторити її декілька разів у спокійному стані, щоб довести до автоматизму.
🔰 Найважливіше зараз — робити свій стрес експертним. Стрес стає експертним, коли ви розумієте, як можна з ним боротися і функціонувати далі.
Текст: Анна Паливода - аналітично орієнтована психологиня, кризова консультантка

вівторок, 30 січня 2024 р.

Генератори та поглиначі енергії: психологічна вправа

Мета: проаналізувати, що на даному етапі вас наповнює, дає ресурс, а що навпаки знесилює; вихід у ресурсний стан

✖️ Вправа не підходить для людей, які знаходяться у гострій травмі, екстремальних умовах життя 

🟢 Хід роботи

🔰Накресліть таблицю як на додатку до вправи (картинка до допису) 

❗️Важливо! 

Одні і ті ж самі люди, заняття, місця можуть бути одночасно і генераторами енергії, і її поглиначами. Наприклад, перегляд фільмів може приносити і задоволення, і забирати енергію. У спілкуванні з однією й тією ж людиною можна отримувати і радість, і відчувати напругу.  

✅Сфокусуйтеся на своєму сприйнятті саме у теперішньому часі/стані, без апеляції до минулого чи тривоги за майбутнє. 

🔰 У рядок «Поглиначі енергії» випишіть: 

🟠 людей, у спілкуванні з якими ви втрачаєте енергію, відчуваєте себе спустошеними, роздратованими тощо

🟠 речі, дії, справи і завдання, які викликають напругу, апатію, крадуть енергію

🟠 місця, де ви відчуваєте дискомфорт, напругу, втому, виснаження тощо

🔰 У рядок «Генератори енергії» випишіть:

🟢 людей, у спілкуванні з якими ви відчуваєте підйом енергії, натхнення, спокій, комфорт

🟢 речі, заняття, які наповнюють, викликають інтерес, стимулюють до розвитку, надихають

🟢 місця, де ви відчуваєте прилив сил, спокій, відновлення

🔰 Питання для саморефлексії

✔ Який із рядків є більш заповненим: поглиначі енергії чи генератори енергії? Відповідно, на даному етапі життя наскільки є баланс між виснаженням та наповненням. 

✔  Що із того, що позначено у «поглиначах енергії» ви можете прибрати з життя або мінімалізувати негативний вплив? 

Якщо це близька людина, з якою ви не можете не контактувати, подумати, чи можливо обмежити контакт чи змінити стиль спілкування. Якщо це некомфортні місця, заняття, які ви не можете оминути, подумати, які доступні зміни можна внести, щоб відчувати себе більш спокійно (у такому випадку добре застосовувати техніки стабілізації емоційного стану).

✔  Якщо одна й та сама людина, заняття, місце знаходяться одразу у двох полюсах, подумати, як можна пропрацювати негативні аспекти і посилити сильні сторони. 

✔  Які «генератори енергії» є для вас найбільш помічними, опорними? Якщо їх недостатньо, подумайте, що б ви могли додати у своє життя із того, що видається доступним на даний момент, відповідно до життєвої ситуації.  

✔  Що варто осмислити про себе, які рішення прийняти, щоб «генераторів енергії» ставало все більше, а «поглиначів» зменшувалось?  

🔰 Запишіть у нижньому полі таблиці свій висновок, побажання, слова підтримки, які будуть фокусом на вихід у ресурсний стан

🔰 Для додаткового арт-терапевтичного ефекту намалюйте кольоровими олівцями чи фарбами будь-яку рослину. На її листочках/пелюстках/гілках запишіть те, що вас підтримує та наповнює енергією та чому у майбутньому ви хочете дати розвиток.

🟢 Відслідковуйте свій стан у момент малювання, дозвольте собі наповнитися позитивними енергіями під час творчого процесу.

🌿 Рослинні символи активізують проективні механізми психіки, які направлені на відродження, самозцілення, розвиток. 

🍀 Важливо розуміти, що життя не є утопією, і завжди у більшій чи меншій мірі будуть фактори, які забиратимуть енергію. Головне, щоб ви мали, помічали та знаходили те, що вас наповнюватиме ресурсом та даватиме сили рухатися далі. 

Модифікація вправи: Анна Паливода - аналітично орієнтована психологиня, кризова консультантка

12 кроків для подолання психологічної травми та набуття стресостійкості за матеріалами книги Пітера Левіна «Healing trauma»

 👣 Крок 1. Безпека і внутрішній зміст

Набуття кордонів власного тіла. Робіть вправи, які допоможуть вам відчути, що ваша шкіра і ваші м’язи є кордоном всіх емоцій та фізичних почуттів.

🚿Наприклад, контрастний душ — це усвідомлення тілесних кордонів.

👣 Крок 2. Заземлення і концентрація

При травмі людина ніби втрачає ґрунт під ногами. Частина процесу зцілення — це оволодіння умінням твердо стояти на ногах, або «заземлення».

🧍🏻‍♀️Притуліться спиною до стіни, доторкніться до 5 різних поверхонь, зробіть прості фізичні вправи. Використовуйте стабілізаційні техніки.

👣 Крок 3. Відновлення джерел живлення (ресурси)

Ресурси є зовнішні та внутрішні. Зовнішні — природа, друзі, сім’я, тварини, заняття спортом, танці, музика тощо. Внутрішні — наша сила, рухливість, інтелект, духовні пошуки, вроджені таланти, мудрість, міцна нервова система.

📝Необхідно визначити свої внутрішні і зовнішні джерела й ресурси та активно використовувати їх для поповнення емоційного балансу.

👣 Крок 4. Відстеження специфічних переживань

Усвідомити відчуття через соматичне.

🤔Наприклад, коли ви переживаєте занепокоєння, ви можете поставити собі запитання «Звідки я знаю, що мене щось турбує? Де у тілі я відчуваю занепокоєння, напругу, слабкість тощо?»

👣 Крок 5. Перехід до активного стеження: відчуття, образи, думки, емоції

Як тільки у вас почнуть з’являтися неприємні думки, що зіштовхують вас на небезпечний шлях, скажіть собі: «Це всього лише думки. А що я дійсно зараз відчуваю? Що відбувається в моєму тілі?». Можуть виникнути образи: візуальні, акустичні (звуки або голоси), смакові, нюхові або тактильні (відчуття дотику, поколювання тощо)

❔Не забувайте ставити собі запитання «Які відчуття я помічаю у своєму організмі, коли переді мною виникає образ?»

👣 Крок 6. Маятник

Навчіться підкорятися власному ритму «звільнення — закріпачення».

🧘🏻‍♀️Знайшовши в собі емоцію, що вас турбує, спробуйте сфокусуватися на ділянці тіла, де вона «живе». Емоція буде потроху залишати вас, а ви намагайтеся прослідкувати цей момент. При вдалому використанні цієї вправи ви зможете керувати своїми емоціями, тим самим розгортати їх або, навпаки, — звільнятися від них.

👣 Крок 7. Реакція боротьби: природна агресія проти насильства

Агресія — наша природна вроджена властивість, покликана захищати нас, коли над нами нависає загроза. Якщо час від часу у вас виникає безпідставна агресія — це може бути наслідком психотравми.

❔Поставте собі запитання «Де у тілі я відчуваю агресію?», «Які думки в мене виникають під час агресії?». Прослідкуйте цю емоцію, від чого та у що вона перетікає.

👣 Крок 8. Реакція втечі: природний вихід проти тривоги і занепокоєння

Втеча від травми — це людська природна реакція. Але якщо людина не впевнена у своїй втечі — то можуть виникнути перешкоди, заціпеніння, що веде за собою страх та безсилля.

☝️Усвідомлення, що втеча є найвдалішим варіантом від небезпеки, звільняє від відчуття страху та безсилля. Так як організм налаштований на мету — збереження себе втечею.

👣 Крок 9.Сила і гнучкість проти безсилля і занепаду

Відчуття безсилля можна розглядати як наслідок незавершеної реакції у відповідь на загрозливу (травматичну) ситуацію.

🧠Наш мозок так влаштований, що йому просто необхідно завершити всі «операції» нашої пам’яті, щоб звільнити місце для нових емоцій. Таким чином нам необхідно пройти через тяжкість ситуації в нашій голові, щоб ще раз пережити всі емоції та зібрати до кінця пазли часу.

👣 Крок 10.Страх, виділений із контексту реакції «заціпеніння»

Під час зіткнення двох реакцій — страху та заціпеніння — треба виділити страх. Тим самим емоція заціпеніння завершиться «само собою», а ваша поведінка стане осмисленою та активною.

🙆🏻‍♀️Коли ви відчуєте, що відчуття рівноваги почало до вас повертатися, ви можете звернутися за підтримкою до такої афірмації: «Я в безпеці». Повторіть це твердження декілька разів поспіль.

👣 Крок 11. Орієнтація

Перехід із внутрішнього світу в зовнішнє середовище, від діалогу із власним організмом до соціальної взаємодії.

📝Вправа. Розплющивши очі, деякий час вільно роздивляйтеся навколишні предмети. Дайте собі озирнутися і зорієнтуватися в навколишньому просторі. Інтерес, цікавість, прагнення до дослідження і пізнання — це джерела, що підживлюють базові структури нервової системи. Нервова система не може в один і той же час бути травмованою і підтримувати в нас пізнавальний інтерес. Травма не може співіснувати з цією властивістю людської натури.

👣 Крок 12. Закріплення і інтегрування досягнутих результатів

Звільнившись від травмуючої реакції, ви відчуєте потребу в додаткових засобах, це індивідуально. Вони допоможуть вам втягнутися в нове життя, головна особливість якого — це спокій та усвідомлене відчуття присутності «тут і зараз».

Слідкуйте за своїм внутрішнім станом. Будьте здорові! 💚🌿

понеділок, 29 січня 2024 р.

Як турбуватися про себе системно?

Війна впливає на наше фізичне і психічне здоров‘я. Тому зараз критично важливо дбати про себе. Що можна зробити?

👉Щодня відстежуйте, яке навантаження ви в силі взяти на себе, а також плануйте, як ви будете поновлювати енергію. Це може бути дві-три ресурсні справи: кава з улюбленого горнятка, улюблена пісня, прогулянка мальовничою вулицею.
Створіть список занять, які приносять вам задоволення, щоб швидко знаходити те, що допомагає поповнювати ваш ресурс.
👉 Щотижня знайдіть час для однієї великої улюбленої справи. Це може бути масаж, цікава лекція, зустріч з друзями, фізичні навантаження. Або, навпаки, влаштуйте собі день «нічогонероблення», щоб набиратися фізичних та моральних сил.
👉 Щомісяця заплануйте масштабніше відновлення. Поїдьте кататися на конях, відвідайте сусіднє місто або ж друзів.
👉 Щороку організуйте максимальне відновлення. Це може бути тривала поїздка, ретрит з практикою мовчання. Якщо ви одружені та маєте дітей, заплануйте відновлення лише вдвох з вашим партнером. Щорічна відпустка не обов‘язково передбачає подорожі, але цей досвід відновлення має бути винятковим.
❗❗❗ Пам‘ятайте, відсутність бодай короткострокових планів - ще один стресовий фактор для нашого організму. Щоб не погіршувати свій психічний стан та самопочуття, варто вчитися будувати плани, зокрема бодай маленького, але відпочинку.

неділя, 28 січня 2024 р.

Чому плакати корисно?

Часто люди намагаються стримати сльози, бо вважають їх ознакою слабкості. Однак наука доводить зворотнє. Плач може бути корисним. І от чому 👇
😪Сльози — це спосіб самозаспокоєння
Дослідники виявили, що плач активує парасимпатичну нервову систему, яка допомагає вашому тілу розслабитися. Однак ефект від сліз не миттєвий. Може знадобитися кілька хвилин плачу, перш ніж ви відчуєте заспокоєння.
😥 Сльози — це спосіб отримати підтримку
Якщо ви почуваєтеся пригніченими, то плач — це спосіб повідомити іншим, що ви потребуєте їхньої турботи і допомоги.
😭 Сльози допомагають зняти біль та покращити настрій
Коли ми плачемо, в нашому організмі виділяються окситоцин і ендорфіни. Ці хімічні речовини змушують нас почуватися добре, а також можуть полегшити фізичний та емоційний біль.
😥 Плач відновлює емоційну рівновагу
Іноді ви можете плакати, коли ви дуже щасливі, налякані або напружені. Дослідники з Єльського університету вважають, що такий плач допомагає відновити емоційну рівновагу.
😢 Плач здатен знизити рівень стресу
Коли у стресових обставинах люди плачуть, їхні сльози містять низку гормонів стресу та інших хімічних речовин. Таким чином плач може знизити рівень цих речовин та зменшити стрес. Однак, щоб підтвердити це, необхідні додаткові дослідження в цій галузі.
😭 Сльози допомагають оговтатися від горя
Скорбота — це періоди смутку, заціпеніння, провини та гніву. Плач особливо важливий у періоди горювання. Це необхідний етап у переживанні втрати близької людини.
💗 Не соромтеся плакати, якщо відчуваєте в цьому потребу. Однак пам’ятайте, якщо ви плачете дуже часто і ваш стан заважає повсякденній діяльності, зверніться за допомогою до фахівця психічного здоров‘я.
💌 Чи допомагають вам сльози почуватися краще? Діліться в коментарях.

 

середа, 24 січня 2024 р.

Психологічна травма у дітей та ПТСР. Поради психолога.

ЩО ТАКЕ ПТСР?
Постравматичний стресовий розлад (ПТСР) може розвинутися після пережиття психотравмуючої події. В основі цього розладу лежить порушення процесів інтеграції пам’яті. Загалом, наша психіка має природні механізми інтеграції пам’яті, що дозволяють їй самостійно в автономному режимі справлятися з пережитим досвідом. Але коли ми зустрічаємося з занадто болісним для нашої психіки травматичним досвідом, або наші ресурси недостатні, то цей процес не може відбутися, і спогади про травматичну подію продовжують переслідувати людину, навіть після того, як вона в безпеці. Саме у цьому випадку розвивається ПТСР.
Тож, не кожна психотравмуюча подія призводить до ПТСР. Проте, ризик розвитку ПТСР у дітей у воєнний час зростає до 20-25% (7% за звичайних обставин).
СИМПТОМИ ПТСР РОЗДІЛЯЮТЬ НА 4 ГРУПИ:
Повторне переживання травматичної події.
Це нав’язливі спогади про подію, як правило, дуже яскраві, реалістичні, емоційні, що раптом виринають зі свідомості та переслідують людину. Деколи вони можуть бути настільки реалістичними, що людина ніби втрачає зв’язок з реальністю, переживає ці спогади як реальність, яка зараз відбувається. Також такі спогади можуть бути у формі нічних жахіть.
Уникнення стимулів, пов’язаних з травмою.
Деякі таки спогади виринають у відповідь на якісь подразники зовнішнього середовища, які нагадують травму (звуки, запахи, певні місця, люди тощо) і людина починає уникати відповідних подразників або намагається придушувати спогади та думки про подію (внутрішнє уникнення)
Емоційне оніміння, негативні думки та настрій.
Людина має багато негативних думок та переконань про себе і подію, наприклад, звинувачує себе у чомусь, не вірить, що можливе якесь подальше життя, відповідно, сильні емоції провини, сорому, безнадії. Може бути навпаки сильне емоційне оніміння або нездатність відчувати позитивні емоції.
Підвищена тривожність та реактивність.
Це такі прояви як дратівливість, часті вибухи гніву, тривога, настороженість, не можливість сконцентруватися, проблеми зі сном.
Для постановки діагнозу ПТСР є певні клінічні критерії щодо цих симптомів та їх вираженості, а також має пройти мінімум 30 днів з моменту травматичної події. Якщо ці симптоми присутні у період до місяця з моменту травми, то це є гострий стресовий розлад, а не ПТСР.
📷
ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ПТСР У ДІТЕЙ?
У дітей можуть бути всі симптоми, перелічені вище. Проте діти, особливо, маленькі не зможуть про них розказати. Отже, батькам важливо придивлятися до дитини, щоб вчасно помітити порушення, якщо вони є. Варто звернути на це увагу, якщо дитина:
– постійна згадує про пережиту подію і це викликає в неї сильні емоційні реакції;
– або навпаки уникає всього, що їй нагадує про подію;
– у грі постійно відтворює пережитий досвід події (може непрямо відтворювати сюжет події, але всі ігри про небезпеку: хтось нападає, б’ється, помирає і т.д.);
– має повторювані страшні сни;
– насторожена, стривожена, неспокійна, наче чекає на якусь небезпеку;
– виглядає беземоційною, відстороненою, заціпенілою;
– або навпаки має різкі вибухи та перепади сильних емоцій;
– має порушення уваги, пам’яті, труднощі у навчання;
– має загальні порушення у звичайному функціонуванні (порушення контролю сечовипускання, погіршення апетиту, прояви регресивної поведінки (перестає робити те, що раніше вже самостійно вміла і робила, поводиться як дитина меншого віку).
📷
ЯК БАТЬКИ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ ДИТИНІ, ПРИ ЗІТКНЕННІ З ТРАВМАТИЧНОЮ ПОДІЄЮ?
Коли дитина стикається з травматичними подіями, батьки можуть підтримати дитину і допомогти впоратися з цим досвідом.
Безпека.
Перш за все важливо повернути дитині відчуття безпеки. В першу чергу – необхідно забрати дитину з небезпечного місця, де є загроза повторення події. А після відновлення фізичної безпеки, надати емоційну безпеку – дитина має бути поруч із людьми, яким вона довіряє, які можуть про неї потурбуватися. Якщо не буде відновлене відчуття безпеки, мозок дитини не може почати опрацьовувати пережитий травматичний досвід.
Бути поруч.
Дитині потрібна підтримка та опора, щоб вона не чулася, що лишилася з цим наодинці. Батьки мають виділити більше часу, щоб бути поруч з дитиною, можна залучити інших близьких або родичів, які люблять дитину і мають з нею гарний контакт. В цей період важливо збільшити кількість активностей разом з дитиною: більше гуляти, грати, малювати, читати чи готувати, щоб дитина відчувала присутність поруч люблячих людей.
Розмовляти.
Для зцілення травматичної пам’яті дитині потрібно буде “скласти історію” про те, що відбулося, щоб ця історія стала просто спогадом, сумним, але не таким, що весь час переслідує і болить. І це може відбуватися цілком природньо – у спілкуванні з батьками. Роль батьків: слухати дитину, приймати її емоції, допомогти дитині осмислити цей досвід, пояснити його і те, що з нею відбувається, відповісти на питання, які дитина матиме про подію. Якщо дитина не говорить про те, що сталося не треба її примушувати. Часто буває, що у процесі якихось спільних активностей, ігор діти можуть почати говорити про те, що їх турбує. Коли дитина в спокої й безпеці, можна акуратно розпитувати про її досвід, заохочувати розповідати про нього. Можна почати цю розмову непрямо: з казки або історії, яка описує події, схожі до тих, що пережила дитина. Дитина має відчувати вашу увагу, готовність її слухати та підтримувати. Важливо, говорити не тільки про минуле, а й про теперішнє: про те, що зараз ми разом, в безпеці, і ми впоралися, а також давати дитині надію на майбутнє, будувати плани, обговорювати мрії.
Організувати.
Після травматичного досвіду, а можливо й подальшого переїзду у безпечне місце, дитина втрачає багато своїх звичних опор. Важливо якомога раніше повернути у життя дитини структуру і рутину: розпорядок дня, навчання, спілкування, хобі та ін., щоб життя дитини було наповнене корисними та ресурсними активностями. Турбота і підтримка – не означає відсутність дисципліни, правил чи обмежень. Якщо дитина не хоче повернутися до звичного життя, а навпаки уникає (наприклад, багато грає в гаджети), батькам треба проявити послідовність і твердість у своїй позиції, адже це допоможе дитині швидше повернути собі відчуття безпеки й пережити наслідки травмуючої події.
ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ ПРИ ПТСР У ДИТИНИ?
Для того, щоб допомогти дитині впоратися з травмою необхідні безпека, підтримка, готовність слухати. Відповідно, все що не сприяє цьому буде тільки загострювати симптоми ПТСР.
Отже, при ПТСР не можна:
– лишати дитину наодинці з переживанням цього досвіду, удавати, що нічого не сталося;
– не говорити, перемикати увагу, просити забути про це, коли дитина хоче поговорити про подію;
– лякати дітей своєю реакцією на подію або розповідь дитини про неї (якщо ви не можете витримувати, або можливо самі є травмовані, потрібно потурбуватися спершу про себе і знайти іншу людину або спеціаліста, хто зможе надати допомогу дитині);
– ігнорувати симптоми ПТСР, які тривають понад місяць і не звертатися за спеціалізованою допомогою (ПТСР не проходить сам по собі, з часом, він навпаки може загострюватися або запускати розвиток вторинних психічних проблем, наприклад, депресію).
ЯК ЗНИЗИТИ РИЗИКИ РОЗВИТКУ ПТСР?
Є багато факторів, які впливають на можливий розвиток ПТСР після травмуючої події. Це і суб’єктивні фактори (індивідуальна стресостійкість дитини, особливості її нервової системи, історія психічного здоров’я), і об’єктивні (сама травматична подія: її вид, частота, наслідки та ін.).
Ті, ключові речі, які ми, як батьки, можемо робити, щоб знизити ризик ПТСР це:
– бути самим у стабільному емоційному стані, бути прикладом стресостійкості для своїх дітей;
– бути люблячими та надійними, залишатися поруч, підтримувати дітей у складних обставинах, допомагаючи їм переживати ці події.
Діліться корисною інформацією! Бережіть себе та проявляйте підтримку до кожного!
Автор: Катерина Катеринчук

вівторок, 23 січня 2024 р.

Як розпізнати ДЕПРЕСІЮ: 5 типових скарг.

1. Хронічний біль в спині.

Болі – це одна з найчастіших скарг супроводжуючих депресивний та тривожний розлади👎. Дуже часто, навіть коли пацієнт не усвідомлює проблеми з психічним здоров’ям, або не готовий їх лікувати – його приводять до лікаря хронічні болі в тілі, частіше всього саме в спині.

Пацієнти з депресією частіше усього відчувають стягування, напругу, печіння, особливо типово в шийному відділі, комірцевій зоні та між лопаток.

🤜 Звичайно, тут ми говоримо саме про міофасціальний больовий синдром (коли біль зумовлений не грижею диску, а напругою та запаленням м’язів).

❌ В такому випадку звичайні НПЗП безсилі, адже дають полегшення лише на певний час поки пацієнт їх приймає. Такі пацієнти іноді роками ходять і лікують біль, приймаючи одні й ті самі ліки, отримуючи полегшення лише на певний час, не звертаючи уваги на основну причину – психічний стан.

2. Хронічний головний біль напруги.

👉 Я навмисно не беру в приклад Мігрень, хоча вона також при хронічному перебігу часто протікає з депресією, але саме головний біль напруги – найбільш типовий діагноз пов’язаний з психічним станом.

😭Такий пацієнт відчуває ніби на голову “надітий шолом”, голову постійно тисне🗜, сковує обручем та давить. Болі зазвичай легкої або помірної інтенсивності, рідко супроводжуються нудотою або блюванням.

Потрібно розуміти, що така біль буває іноді майже у кожного, достатньо перенервувати, або просто не виспатись, але якщо біль турбує часто чи постійно – лікувати потрібно тривогу або депресію, що йдуть супутньо майже завжди.

3. Запаморочення.

Пацієнти це описують як відчуття “невпевненості” при ходьбі, відчуття сп’яніння🥴, дехто каже що його турбує головокружіння💫, але при цьому простір нікуди не з’їжджає, і всі неврологічні тести показують повну норму.

Іноді пацієнти навіть роблять МРТ щоб впевнитись, що з мозком все ок.

❌ Раніше таким ставили ВСД, або синдром хребтової артерії, зараз (за щастя) все частіше ставлять депресію або тривогу 🤜

4.  Туман в голові.

В англомовній літературі є навіть спеціальний термін – “Brain Fog” (дослівно туман в мозку). Саме цим словосполученням більшість пацієнтів пояснює що саме їх турбує. Іноді, навіть, це взагалі єдина скарга.

Це відчуття, зазвичай, дуже лабільно, воно може з’являтись та зникати саме по собі, часто залежить від погоди🌤, настрою, пори року⛄️ тощо.

Простими словами, пацієнту з “туманом” складно мислити та концентруватись на чомусь. Голова стає пустою від думок, особливо від позитивних, з’являється апатія, загальна слабкість 

5. Порушення сну.

😉 У кожного напевно бувало, якщо сильно перенервувати, або чекати якоїсь події – часто важко заснути, нервова система перезбуджена, думки крутяться в голові, ніби і хочеш спати, а заснути не можеш.

👉 Так інколи буває у всіх, то є норма. Але є люди, що живуть так місяцями чи навіть роками👎 Сон стає переривчастим, комусь важко заснути, і він може крутитись в кроваті годинами, хтось багато разів прокидається вночі від хвилювань чи нав’язливих думок, деякі люди ж взагалі засинають швидко, але прокидаються серед ночі та не можуть більше спати – усе це, в абсолютній більшості випадків свідчить про тривогу або депресію 🆘

Автор ТИПОВИЙ МЕДИК 


понеділок, 22 січня 2024 р.

Як навчитися підтримувати людей

Зараз нелегко всім. І часто виникає потреба підтримати людей, до яких ми небайдужі. Хтось важко приймає допомогу, хтось закривається в собі. Але допомога й сильне плече поряд потрібні кожному.

Для того щоб підтримати людину, використовуйте прості фрази: "я тебе чую, я тебе розумію, я тебе приймаю, мені важливо те, що ти говориш, я визнаю твої почуття, я визнаю твою складну ситуацію, я готовий бути в ній з тобою".

Щоб підтримати близьку людину під час складного періоду у її житті, варто навчитися підбирати правильні слова і формулювати позитивні цілі на майбутнє.

Люди, які пережили жахи війни, потребують особливої підтримки. Необережні фрази або різка поведінка може ще більше зашкодити травмованій людині. Часто люди намагаються приховувати свої справжні емоції і може здатися, що людині зовсім не потрібна підтримка.

Намагайтеся не говорити, що ви розумієте, що людина пережила. Натомість скажіть, що "Те, що ти пережив - жахливо, мені дуже шкода, що тобі довелося пройти через це". Або скажіть просто, що навіть не уявляєте, через що довелося пройти людині.

Не варто занадто сильно емоційно вмикатися і "пірнати з головою" у проблему разом з людиною. Адже замість того, щоб стати опорою, ви самі ризикуєте піддатися таким же емоціям і "розклеїтися". Потрібно утримувати баланс між співчуттям і байдужістю.

В жодному разі не підсилюйте проблему. Коли людині погано, найгірше, що можна зробити – вкотре нагадати їй про це. Зробити це нескладно фразами типу: “який неймовірний жах!”, “а знаєш, що ще може бути після цього” тощо. Говоріть про ситуацію, що сталася тільки у тому випадку, якщо людина сама починає цю розмову.








 

вівторок, 9 січня 2024 р.

Що таке саморегуляція та чому це працює?

Саморегуляція 👉 це здатність керувати своїм психоемоційним станом за допомогою своїх думок, образів, тіла, дихання. 

Відновлення внутрішньої рівноваги неможливе без розуміння того, що відбувається у твоїй голові і твоєму тілі. Однією із моделей для пояснення психічних процесів, є теорія триєдиного мозку 🧠 (Пол Маклін, 1968). 

Згідно цієї теорії мозок ділиться на три частини за будовою та функціями: 

🦎 Мозок Рептилії (стовбур мозку) - призначений для виживання (інстинкти) 

🐒 Мозок Мавпи (Емоційний мозок, лімбічна система) - призначений для взаємодії з іншими членами суспільства племені чи зграї 

🧍‍♂️ Мозок Людини (кора великих півкуль) - власне і є тим, що ми про себе думаємо, аналізуємо, мріємо та інше

Саморегуляція можлива на кожному з рівнів згідно з теорією, просто інструменти для регулювання “рептилії” - одні, а інструменти для регулювання емоцій – інші.

Ця теорія зручна для опису станів людини, яка знаходиться в умовах війни та постійної загрози життю (хоча не охоплює всю складність процесів, що відбуваються в психіці та нервовій системі людини). 

Річ у тім, що наш Людський мозок та емоції (мозок Мавпи) під час виживання відходять на другий план. I, використовуючи Рептильний мозок, ми приймаємо рішення, які оптимальні для виживання, а в цивільному, мирному світі ці стратегії часто не працюють, і як наслідок – починають шкодити – і це відображається на стосунках з близькими, іншими людьми. 

Після завершення періоду виживання (війна, стихійне лихо та ін), де ми керувались інстинктами з мозку Рептилії – емоції повертаються, але наша здатність з ними справитись знижується.

Емоції — здатність їх розрізняти, приймати та проявляти — часто є ключем до успішної саморегуляції — примирення з собою, та з людьми, яких ми любимо. 

📌 Джерело: Т. Ковалик, В. Чоботарь, О. Гуковський “Посібник самодопомоги”, 2021 https://drive.google.com/file/d/1X_gO4DY6eQhPm7ZQ5GndIh0SgScyHoEH/view?fbclid=IwAR2Z3j8mDRksHcWiwRJMNbj0AZ9S55oJXvYt3qu5uWO5xsi77SDiKVegfgw

Повчальні різдвяні мультфільми для дітей і дорослих

 Полярний експрес (2004, США)
Мультфільм відомого режисера Р. Земекіса, схожий на фільм, відразу піднімає планку. Рухи реальних акторів були оцифровані і ви заодно помилуєтеся відмінною грою Тома Хенкса. Історія адресована дітям, які перестали вірити в диво і Санту, а також більшості батьків, щоб краще зрозуміти своїх дітей. Наш герой запам’ятав на все життя цю ніч під Різдво, сповнене пригод, в незвичайному поїзді до Північного полюса і зустрічі з Сантою, до нього повернулася віра в чудове свято.
Незвичайний і глибокий мультфільм – його можна і потрібно переглядати, тому що з першого разу можна і не помітити всього. Враження будуть сильними після перегляду – це як знову повернутися в дитинство.

Секретна місія Санти (2011, Фінляндія, Італія)
Під Різдво круто змінилося життя хлопчика, який з волі випадку покинув сирітський притулок. Йому треба виправити ситуацію, в яку його мимоволі втягнули – повернути кристал, без якого Санта не зможе роздати вчасно дітям подарунки і їхня віра в чудо свята буде підірвана. Важливо знати, що навіть якщо зробив помилку, її можна виправити, головне не втрачати час на саможаління і діяти!

Елоїза 2: Різдво (2003, Великобританія, США)
Зворушлива історія про маленьку дівчинку, загальну улюбленицю в готелі, де вона живе зі своєю нянею, поки мама у від’їзді. Їй дуже хочеться влаштувати Різдво і запросити всіх на виставу. Однак все може не відбутися і остання надія на диво. І воно відбувається. Цей прекрасний сімейний мультфільм нагадає, що якщо чогось суттєвого сильно хочеш і не втрачаєш надії, то воно обов’язково станеться. Причому краще, ніж гадалося.

Різдвяна історія (2009, США)
Ця класична Діккенсівська історія про очищення людини, яка присвятила все своє життя накопиченню багатства. Воно йому замінило все – сім’ю, дружбу, любов. Писав Діккенс за часів похмурих, тому і атмосфера відповідна. Мультфільм вийшов зовсім недитячий, однак для мислячих людей, стане справжнім подарунком.

Олень Рудольф (1998, Канада, США)
Навколишні можуть помилятися, вважаючи палаючий червоний ніс оленяти приводом для глузувань, не розуміючи, що це мітка. Наш герой пройде не одне випробування і отримає гідну нагороду. Прекрасний, веселий мультфільм для сімейного перегляду.

БАТЬКАМ. ЯК УНИКНУТИ ДИСТРЕСУ У ДІТЕЙ ПІСЛЯ КАНІКУЛ

Кожному з нас потрібен певний час (зазвичай 2-3 дні) на те, щоб перебудуватися. З розумінням і терпінням поставтеся до небажання дитини відразу робити уроки або відмовитися від ігор на смартфоні.
1. Повернення до режиму
Останні дні канікул і перші дні навчального навантаження - важкий час для нервової системи. Будіть дітей раніше на півгодини і раніше день за днем. І вже через три-чотири дні учень може вийти на "шкільний режим сну". Це якщо у вас є ще час. Якщо немає, то ви просто вкладайте учня раніше, будіть м'яко і довго, щоб він зміг прокинутися поступово і трохи повалятися в ліжку.
- Організація робочого місця - перетворіть це заняття в змагання, хто більше розбере непотрібного паперу і т.і.
- Складіть план на тиждень. Разом зі школярем на окремому аркуші паперу розпишіть його графік. Візуалізація краще допомагає підготуватися до трудових буднів.
2. Гуляйте більше. Добре, якщо ви будете гуляти перед сном. Навіть півгодини - добра справа. Коли школа вже почалася, діти повинні гуляти ще більше. Кисень вкрай важливий для нормального функціонування мозку.
3. Повернення до здорового харчування школяра. Після святкових щільних страв організму потрібне перезавантаження.
- дотримання питного режиму
- ненав'язлива детоксикація (кисломолочні продукти, овочі, фрукти, соки)
- ароматерапія допоможе впоратися з емоційним навантаженням
- комплекс вітамінів з Омега-3
4. Мотивація до навчання
Завдання - дати дитині позитивне підкріплення в найближчій перспективі.
- Зробити календар подій. Відзначити на шаблоні місяць важливі події, які будуть в найближчому часі: дні народження друзів, близьких, походи в кіно та інші розваги. Важливо дати відчуття, що свята не закінчилися.
- Знайдіть разом цікаві лекції і практичні заняття, які розбавлять нудні уроки і дадуть зрозуміти, що набуття знань і навичок може бути захоплюючою справою.
- Акцентуйте свою увагу на перемогах і досягненнях, а не помилках і поразках.
5. Знаходьте час для "простого спілкування". Не зводьте своє спілкування з дитиною лише до обговорення уроків і оцінок. Не повинна дитина запам'ятати вічно роздратовану маму, втомленого, розчарованого дітьми, тата.
ПІКЛУЙТЕСЯ ПРО СЕБЕ! Будьте щасливими батьками щасливих дітей!