Сторінки
- Головна сторінка
- Про мене
- Професійне зростання
- Нормативна база
- Психологічний інструментарій
- Бібліотека
- Кейс фахових програм
- Психологічні статті
- Скарбничка занять
- Робота з обдарованими дітьми
- Діти з ООП
- Буклети
- Робота з дітьми
- Бланки для роботи
- Мотивація
- Корекційна робота
- Фотогалерея
- Відеоролики
- Психологічні притчі
середа, 31 січня 2024 р.
Самодопомога у кризових ситуаціях та при сильній тривозі. Психологічна техніка «4 стихії»
вівторок, 30 січня 2024 р.
Генератори та поглиначі енергії: психологічна вправа
✖️ Вправа не підходить для людей, які знаходяться у гострій травмі, екстремальних умовах життя
🟢 Хід роботи
🔰Накресліть таблицю як на додатку до вправи (картинка до допису)
❗️Важливо!
Одні і ті ж самі люди, заняття, місця можуть бути одночасно і генераторами енергії, і її поглиначами. Наприклад, перегляд фільмів може приносити і задоволення, і забирати енергію. У спілкуванні з однією й тією ж людиною можна отримувати і радість, і відчувати напругу.
✅Сфокусуйтеся на своєму сприйнятті саме у теперішньому часі/стані, без апеляції до минулого чи тривоги за майбутнє.
🔰 У рядок «Поглиначі енергії» випишіть:
🟠 людей, у спілкуванні з якими ви втрачаєте енергію, відчуваєте себе спустошеними, роздратованими тощо
🟠 речі, дії, справи і завдання, які викликають напругу, апатію, крадуть енергію
🟠 місця, де ви відчуваєте дискомфорт, напругу, втому, виснаження тощо
🔰 У рядок «Генератори енергії» випишіть:
🟢 людей, у спілкуванні з якими ви відчуваєте підйом енергії, натхнення, спокій, комфорт
🟢 речі, заняття, які наповнюють, викликають інтерес, стимулюють до розвитку, надихають
🟢 місця, де ви відчуваєте прилив сил, спокій, відновлення
🔰 Питання для саморефлексії
✔ Який із рядків є більш заповненим: поглиначі енергії чи генератори енергії? Відповідно, на даному етапі життя наскільки є баланс між виснаженням та наповненням.
✔ Що із того, що позначено у «поглиначах енергії» ви можете прибрати з життя або мінімалізувати негативний вплив?
Якщо це близька людина, з якою ви не можете не контактувати, подумати, чи можливо обмежити контакт чи змінити стиль спілкування. Якщо це некомфортні місця, заняття, які ви не можете оминути, подумати, які доступні зміни можна внести, щоб відчувати себе більш спокійно (у такому випадку добре застосовувати техніки стабілізації емоційного стану).
✔ Якщо одна й та сама людина, заняття, місце знаходяться одразу у двох полюсах, подумати, як можна пропрацювати негативні аспекти і посилити сильні сторони.
✔ Які «генератори енергії» є для вас найбільш помічними, опорними? Якщо їх недостатньо, подумайте, що б ви могли додати у своє життя із того, що видається доступним на даний момент, відповідно до життєвої ситуації.
✔ Що варто осмислити про себе, які рішення прийняти, щоб «генераторів енергії» ставало все більше, а «поглиначів» зменшувалось?
🔰 Запишіть у нижньому полі таблиці свій висновок, побажання, слова підтримки, які будуть фокусом на вихід у ресурсний стан
🔰 Для додаткового арт-терапевтичного ефекту намалюйте кольоровими олівцями чи фарбами будь-яку рослину. На її листочках/пелюстках/гілках запишіть те, що вас підтримує та наповнює енергією та чому у майбутньому ви хочете дати розвиток.
🟢 Відслідковуйте свій стан у момент малювання, дозвольте собі наповнитися позитивними енергіями під час творчого процесу.
🌿 Рослинні символи активізують проективні механізми психіки, які направлені на відродження, самозцілення, розвиток.
🍀 Важливо розуміти, що життя не є утопією, і завжди у більшій чи меншій мірі будуть фактори, які забиратимуть енергію. Головне, щоб ви мали, помічали та знаходили те, що вас наповнюватиме ресурсом та даватиме сили рухатися далі.
Модифікація вправи: Анна Паливода - аналітично орієнтована психологиня, кризова консультантка
12 кроків для подолання психологічної травми та набуття стресостійкості за матеріалами книги Пітера Левіна «Healing trauma»
Набуття кордонів власного тіла. Робіть вправи, які допоможуть вам відчути, що ваша шкіра і ваші м’язи є кордоном всіх емоцій та фізичних почуттів.
🚿Наприклад, контрастний душ — це усвідомлення тілесних кордонів.
👣 Крок 2. Заземлення і концентрація
При травмі людина ніби втрачає ґрунт під ногами. Частина процесу зцілення — це оволодіння умінням твердо стояти на ногах, або «заземлення».
🧍🏻♀️Притуліться спиною до стіни, доторкніться до 5 різних поверхонь, зробіть прості фізичні вправи. Використовуйте стабілізаційні техніки.
👣 Крок 3. Відновлення джерел живлення (ресурси)
Ресурси є зовнішні та внутрішні. Зовнішні — природа, друзі, сім’я, тварини, заняття спортом, танці, музика тощо. Внутрішні — наша сила, рухливість, інтелект, духовні пошуки, вроджені таланти, мудрість, міцна нервова система.
📝Необхідно визначити свої внутрішні і зовнішні джерела й ресурси та активно використовувати їх для поповнення емоційного балансу.
👣 Крок 4. Відстеження специфічних переживань
Усвідомити відчуття через соматичне.
🤔Наприклад, коли ви переживаєте занепокоєння, ви можете поставити собі запитання «Звідки я знаю, що мене щось турбує? Де у тілі я відчуваю занепокоєння, напругу, слабкість тощо?»
👣 Крок 5. Перехід до активного стеження: відчуття, образи, думки, емоції
Як тільки у вас почнуть з’являтися неприємні думки, що зіштовхують вас на небезпечний шлях, скажіть собі: «Це всього лише думки. А що я дійсно зараз відчуваю? Що відбувається в моєму тілі?». Можуть виникнути образи: візуальні, акустичні (звуки або голоси), смакові, нюхові або тактильні (відчуття дотику, поколювання тощо)
❔Не забувайте ставити собі запитання «Які відчуття я помічаю у своєму організмі, коли переді мною виникає образ?»
👣 Крок 6. Маятник
Навчіться підкорятися власному ритму «звільнення — закріпачення».
🧘🏻♀️Знайшовши в собі емоцію, що вас турбує, спробуйте сфокусуватися на ділянці тіла, де вона «живе». Емоція буде потроху залишати вас, а ви намагайтеся прослідкувати цей момент. При вдалому використанні цієї вправи ви зможете керувати своїми емоціями, тим самим розгортати їх або, навпаки, — звільнятися від них.
👣 Крок 7. Реакція боротьби: природна агресія проти насильства
Агресія — наша природна вроджена властивість, покликана захищати нас, коли над нами нависає загроза. Якщо час від часу у вас виникає безпідставна агресія — це може бути наслідком психотравми.
❔Поставте собі запитання «Де у тілі я відчуваю агресію?», «Які думки в мене виникають під час агресії?». Прослідкуйте цю емоцію, від чого та у що вона перетікає.
👣 Крок 8. Реакція втечі: природний вихід проти тривоги і занепокоєння
Втеча від травми — це людська природна реакція. Але якщо людина не впевнена у своїй втечі — то можуть виникнути перешкоди, заціпеніння, що веде за собою страх та безсилля.
☝️Усвідомлення, що втеча є найвдалішим варіантом від небезпеки, звільняє від відчуття страху та безсилля. Так як організм налаштований на мету — збереження себе втечею.
👣 Крок 9.Сила і гнучкість проти безсилля і занепаду
Відчуття безсилля можна розглядати як наслідок незавершеної реакції у відповідь на загрозливу (травматичну) ситуацію.
🧠Наш мозок так влаштований, що йому просто необхідно завершити всі «операції» нашої пам’яті, щоб звільнити місце для нових емоцій. Таким чином нам необхідно пройти через тяжкість ситуації в нашій голові, щоб ще раз пережити всі емоції та зібрати до кінця пазли часу.
👣 Крок 10.Страх, виділений із контексту реакції «заціпеніння»
Під час зіткнення двох реакцій — страху та заціпеніння — треба виділити страх. Тим самим емоція заціпеніння завершиться «само собою», а ваша поведінка стане осмисленою та активною.
🙆🏻♀️Коли ви відчуєте, що відчуття рівноваги почало до вас повертатися, ви можете звернутися за підтримкою до такої афірмації: «Я в безпеці». Повторіть це твердження декілька разів поспіль.
👣 Крок 11. Орієнтація
Перехід із внутрішнього світу в зовнішнє середовище, від діалогу із власним організмом до соціальної взаємодії.
📝Вправа. Розплющивши очі, деякий час вільно роздивляйтеся навколишні предмети. Дайте собі озирнутися і зорієнтуватися в навколишньому просторі. Інтерес, цікавість, прагнення до дослідження і пізнання — це джерела, що підживлюють базові структури нервової системи. Нервова система не може в один і той же час бути травмованою і підтримувати в нас пізнавальний інтерес. Травма не може співіснувати з цією властивістю людської натури.
👣 Крок 12. Закріплення і інтегрування досягнутих результатів
Звільнившись від травмуючої реакції, ви відчуєте потребу в додаткових засобах, це індивідуально. Вони допоможуть вам втягнутися в нове життя, головна особливість якого — це спокій та усвідомлене відчуття присутності «тут і зараз».
Слідкуйте за своїм внутрішнім станом. Будьте здорові! 💚🌿
понеділок, 29 січня 2024 р.
Як турбуватися про себе системно?
неділя, 28 січня 2024 р.
Чому плакати корисно?
середа, 24 січня 2024 р.
Психологічна травма у дітей та ПТСР. Поради психолога.
СИМПТОМИ ПТСР РОЗДІЛЯЮТЬ НА 4 ГРУПИ:
ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ПТСР У ДІТЕЙ?
ЯК БАТЬКИ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ ДИТИНІ, ПРИ ЗІТКНЕННІ З ТРАВМАТИЧНОЮ ПОДІЄЮ?
ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ ПРИ ПТСР У ДИТИНИ?
ЯК ЗНИЗИТИ РИЗИКИ РОЗВИТКУ ПТСР?
вівторок, 23 січня 2024 р.
Як розпізнати ДЕПРЕСІЮ: 5 типових скарг.
1. Хронічний біль в спині.
Болі – це одна з найчастіших скарг супроводжуючих депресивний та тривожний розлади👎. Дуже часто, навіть коли пацієнт не усвідомлює проблеми з психічним здоров’ям, або не готовий їх лікувати – його приводять до лікаря хронічні болі в тілі, частіше всього саме в спині.
Пацієнти з депресією частіше усього відчувають стягування, напругу, печіння, особливо типово в шийному відділі, комірцевій зоні та між лопаток.
🤜 Звичайно, тут ми говоримо саме про міофасціальний больовий синдром (коли біль зумовлений не грижею диску, а напругою та запаленням м’язів).
❌ В такому випадку звичайні НПЗП безсилі, адже дають полегшення лише на певний час поки пацієнт їх приймає. Такі пацієнти іноді роками ходять і лікують біль, приймаючи одні й ті самі ліки, отримуючи полегшення лише на певний час, не звертаючи уваги на основну причину – психічний стан.
2. Хронічний головний біль напруги.
👉 Я навмисно не беру в приклад Мігрень, хоча вона також при хронічному перебігу часто протікає з депресією, але саме головний біль напруги – найбільш типовий діагноз пов’язаний з психічним станом.
😭Такий пацієнт відчуває ніби на голову “надітий шолом”, голову постійно тисне🗜, сковує обручем та давить. Болі зазвичай легкої або помірної інтенсивності, рідко супроводжуються нудотою або блюванням.
Потрібно розуміти, що така біль буває іноді майже у кожного, достатньо перенервувати, або просто не виспатись, але якщо біль турбує часто чи постійно – лікувати потрібно тривогу або депресію, що йдуть супутньо майже завжди.
3. Запаморочення.
Пацієнти це описують як відчуття “невпевненості” при ходьбі, відчуття сп’яніння🥴, дехто каже що його турбує головокружіння💫, але при цьому простір нікуди не з’їжджає, і всі неврологічні тести показують повну норму.
Іноді пацієнти навіть роблять МРТ щоб впевнитись, що з мозком все ок.
❌ Раніше таким ставили ВСД, або синдром хребтової артерії, зараз (за щастя) все частіше ставлять депресію або тривогу 🤜
4. Туман в голові.
В англомовній літературі є навіть спеціальний термін – “Brain Fog” (дослівно туман в мозку). Саме цим словосполученням більшість пацієнтів пояснює що саме їх турбує. Іноді, навіть, це взагалі єдина скарга.
Це відчуття, зазвичай, дуже лабільно, воно може з’являтись та зникати саме по собі, часто залежить від погоди🌤, настрою, пори року⛄️ тощо.
Простими словами, пацієнту з “туманом” складно мислити та концентруватись на чомусь. Голова стає пустою від думок, особливо від позитивних, з’являється апатія, загальна слабкість
5. Порушення сну.
😉 У кожного напевно бувало, якщо сильно перенервувати, або чекати якоїсь події – часто важко заснути, нервова система перезбуджена, думки крутяться в голові, ніби і хочеш спати, а заснути не можеш.
👉 Так інколи буває у всіх, то є норма. Але є люди, що живуть так місяцями чи навіть роками👎 Сон стає переривчастим, комусь важко заснути, і він може крутитись в кроваті годинами, хтось багато разів прокидається вночі від хвилювань чи нав’язливих думок, деякі люди ж взагалі засинають швидко, але прокидаються серед ночі та не можуть більше спати – усе це, в абсолютній більшості випадків свідчить про тривогу або депресію 🆘
Автор ТИПОВИЙ МЕДИК
понеділок, 22 січня 2024 р.
Як навчитися підтримувати людей
Зараз нелегко всім. І часто виникає потреба підтримати людей, до яких ми небайдужі. Хтось важко приймає допомогу, хтось закривається в собі. Але допомога й сильне плече поряд потрібні кожному.
Для того щоб підтримати людину, використовуйте прості фрази: "я тебе чую, я тебе розумію, я тебе приймаю, мені важливо те, що ти говориш, я визнаю твої почуття, я визнаю твою складну ситуацію, я готовий бути в ній з тобою".
Щоб підтримати близьку людину під час складного періоду у її житті, варто навчитися підбирати правильні слова і формулювати позитивні цілі на майбутнє.
Люди, які пережили жахи війни, потребують особливої підтримки. Необережні фрази або різка поведінка може ще більше зашкодити травмованій людині. Часто люди намагаються приховувати свої справжні емоції і може здатися, що людині зовсім не потрібна підтримка.
Намагайтеся не говорити, що ви розумієте, що людина пережила. Натомість скажіть, що "Те, що ти пережив - жахливо, мені дуже шкода, що тобі довелося пройти через це". Або скажіть просто, що навіть не уявляєте, через що довелося пройти людині.
Не варто занадто сильно емоційно вмикатися і "пірнати з головою" у проблему разом з людиною. Адже замість того, щоб стати опорою, ви самі ризикуєте піддатися таким же емоціям і "розклеїтися". Потрібно утримувати баланс між співчуттям і байдужістю.
В жодному разі не підсилюйте проблему. Коли людині погано, найгірше, що можна зробити – вкотре нагадати їй про це. Зробити це нескладно фразами типу: “який неймовірний жах!”, “а знаєш, що ще може бути після цього” тощо. Говоріть про ситуацію, що сталася тільки у тому випадку, якщо людина сама починає цю розмову.
вівторок, 9 січня 2024 р.
Що таке саморегуляція та чому це працює?
Саморегуляція 👉 це здатність керувати своїм психоемоційним станом за допомогою своїх думок, образів, тіла, дихання.
Відновлення внутрішньої рівноваги неможливе без розуміння того, що відбувається у твоїй голові і твоєму тілі. Однією із моделей для пояснення психічних процесів, є теорія триєдиного мозку 🧠 (Пол Маклін, 1968).
Згідно цієї теорії мозок ділиться на три частини за будовою та функціями:
🦎 Мозок Рептилії (стовбур мозку) - призначений для виживання (інстинкти)
🐒 Мозок Мавпи (Емоційний мозок, лімбічна система) - призначений для взаємодії з іншими членами суспільства племені чи зграї
🧍♂️ Мозок Людини (кора великих півкуль) - власне і є тим, що ми про себе думаємо, аналізуємо, мріємо та інше
Саморегуляція можлива на кожному з рівнів згідно з теорією, просто інструменти для регулювання “рептилії” - одні, а інструменти для регулювання емоцій – інші.
Ця теорія зручна для опису станів людини, яка знаходиться в умовах війни та постійної загрози життю (хоча не охоплює всю складність процесів, що відбуваються в психіці та нервовій системі людини).
Річ у тім, що наш Людський мозок та емоції (мозок Мавпи) під час виживання відходять на другий план. I, використовуючи Рептильний мозок, ми приймаємо рішення, які оптимальні для виживання, а в цивільному, мирному світі ці стратегії часто не працюють, і як наслідок – починають шкодити – і це відображається на стосунках з близькими, іншими людьми.
Після завершення періоду виживання (війна, стихійне лихо та ін), де ми керувались інстинктами з мозку Рептилії – емоції повертаються, але наша здатність з ними справитись знижується.
Емоції — здатність їх розрізняти, приймати та проявляти — часто є ключем до успішної саморегуляції — примирення з собою, та з людьми, яких ми любимо.
📌 Джерело: Т. Ковалик, В. Чоботарь, О. Гуковський “Посібник самодопомоги”, 2021 https://drive.google.com/file/d/1X_gO4DY6eQhPm7ZQ5GndIh0SgScyHoEH/view?fbclid=IwAR2Z3j8mDRksHcWiwRJMNbj0AZ9S55oJXvYt3qu5uWO5xsi77SDiKVegfgw