вівторок, 9 січня 2024 р.

Що таке саморегуляція та чому це працює?

Саморегуляція 👉 це здатність керувати своїм психоемоційним станом за допомогою своїх думок, образів, тіла, дихання. 

Відновлення внутрішньої рівноваги неможливе без розуміння того, що відбувається у твоїй голові і твоєму тілі. Однією із моделей для пояснення психічних процесів, є теорія триєдиного мозку 🧠 (Пол Маклін, 1968). 

Згідно цієї теорії мозок ділиться на три частини за будовою та функціями: 

🦎 Мозок Рептилії (стовбур мозку) - призначений для виживання (інстинкти) 

🐒 Мозок Мавпи (Емоційний мозок, лімбічна система) - призначений для взаємодії з іншими членами суспільства племені чи зграї 

🧍‍♂️ Мозок Людини (кора великих півкуль) - власне і є тим, що ми про себе думаємо, аналізуємо, мріємо та інше

Саморегуляція можлива на кожному з рівнів згідно з теорією, просто інструменти для регулювання “рептилії” - одні, а інструменти для регулювання емоцій – інші.

Ця теорія зручна для опису станів людини, яка знаходиться в умовах війни та постійної загрози життю (хоча не охоплює всю складність процесів, що відбуваються в психіці та нервовій системі людини). 

Річ у тім, що наш Людський мозок та емоції (мозок Мавпи) під час виживання відходять на другий план. I, використовуючи Рептильний мозок, ми приймаємо рішення, які оптимальні для виживання, а в цивільному, мирному світі ці стратегії часто не працюють, і як наслідок – починають шкодити – і це відображається на стосунках з близькими, іншими людьми. 

Після завершення періоду виживання (війна, стихійне лихо та ін), де ми керувались інстинктами з мозку Рептилії – емоції повертаються, але наша здатність з ними справитись знижується.

Емоції — здатність їх розрізняти, приймати та проявляти — часто є ключем до успішної саморегуляції — примирення з собою, та з людьми, яких ми любимо. 

📌 Джерело: Т. Ковалик, В. Чоботарь, О. Гуковський “Посібник самодопомоги”, 2021 https://drive.google.com/file/d/1X_gO4DY6eQhPm7ZQ5GndIh0SgScyHoEH/view?fbclid=IwAR2Z3j8mDRksHcWiwRJMNbj0AZ9S55oJXvYt3qu5uWO5xsi77SDiKVegfgw

Немає коментарів:

Дописати коментар