Давайте розберемось.
🔻Розлад аутистичного спектра (або аутизм) – це порушення нейророзвитку, яке характеризується наявністю стійких дефіцитів соціальної комунікації та соціальної взаємодії, а також стійкими обмеженими, повторюваними та негнучкими моделями поведінки, інтересів та діяльності, які явно виходять за межі вікової норми.
Дитина народжується з аутизмом. Так, дійсно досі однозначно не визначені точні причини появи РАС, але цей стан викликають генетичні фактори (у 90% випадків) та фактори навколишнього середовища.
🔻В сучасному світі існують два основні міжнародні медичні документи, які описують РАС, це:
1) Міжнародна статистична класифікація хвороб та проблем, пов'язаних зі здоров'ям (англ. - International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems)- скорочено - МКХ 11 – набула чинності з 2022 року;
2) Діагностичний і статистичний посібник з психічних розладів (Diagnostic and Statistical Manual of mental disorders) 5 видання (2013 року) зі змінами (від березня 2022) – скорочено DSM-5 TR.
❗️В Україні досі діє МКХ 10, яка була введена аж у 1993 році і суттєво застаріла. Але досі немає конкретної інформації, коли буде введена нова МКХ 11, що власне і створює багато проблем для кодифікації діагнозу аутизм. Через це дорослі аутичні люди теж не можуть отримати діагноз і їм ставлять або важке порушення інтелектуального розвитку або інші порушення психічного здоровʼя.
🔻ЯК БУЛО РАНІШЕ?
Раніше аутизм визначали як ПЕРВАЗИВНЕ порушення розвитку, тобто це порушення функціонування мозку, яке негативно впливає на здатність спілкуватися та навчатися.
🔻 Як називали раніше Розлад аутистичного спектра?
▪ Синдром Канера
▪ Дитячий аутизм
▪ Розлад аутизму
▪ Синдром Аспергера
▪ Дитячий дезінтегративний розлад
▪ Первазивне порушення розвитку неспецифічне.
🔻 ЯК досі закодований РАС в МКХ10, яка діє в Україні?
▪ F84.0 Дитячий аутизм (симптоми проявляються до 3-х років+ у дитини спостерігаються психофункціональні відхилення у взаємовідносинах, спілкуванні, наявна стереотипна поведінка)
▪ F84.1 Атиповий аутизм (початок у 3 роки і старше + нетиповий перебіг аутизму + виникає частіше у дітей з сильною затримкою розвитку (інтелектуального) або з тяжким розладом рецептивного мовлення)
▪ F84.5 Синдром Аспергера (порушення соціальної взаємодії + обмежені стереотипні інтереси + відсутність затримки розвитку мови чи інтелектуального розвитку)
🔻 СПЕКТРАЛЬНА МОДЕЛЬ АУТИЗМУ
Аутизм як спектральний розлад означає, що різноманітні труднощі функціонування можуть виражатися в різному ступені тяжкості у осіб з РАС. Прояви аутизму також можуть відрізнятися в залежності від віку, статі та культурного контексту, в якому проживає людина.
Наприклад, якщо ми уявимо лінію аутизму від 0 до 100, то
- 0 буде норма
- 10 буде легка ступінь аутизму
- 50 буде аутизм середньої тяжкості
- а 100 – глибока форма аутизму.
З цим поняттям не згодні представники аутистичного товариства, які заявляють про те, що одна і та ж сама людина в різні періоди життя та під впливом викликів соціуму може знаходиться і в глибокому стані аутизму, а з полегшенням ситуації та адаптацією умов - і в легкому.
🔻 ЯКА ІСНУЄ СУЧАСНА КЛАСИФІКАЦІЯ РАС?
Слід відмітити що МКХ 11 та DSM-5 TR пропонують теж дещо різні класифікації РАС для визначення спектру аутизму.
🔻 1) DSM-5 TR використовує систему «рівнів ступеню тяжкості» для особи з РАС:
▪ 1 рівень – потребує підтримки
▪ 2 рівень – потребує суттєвої підтримки
▪ 3 рівень – потребує дуже великої підтримки.
🔻 2) МКХ 11 використовує дві осі – порушення інтелектуального розвитку та порушення мови:
▪ В залежності від порушень інтелектуального розвитку:
- РАС з порушеннями інтелектуального розвитку
- РАС без порушень інтелектуального розвитку.
▪ В залежності від порушень функціональної мови (тобто мови, яку ми використовуємо для вираження своїх особистих потреб та вимог):
- без порушень функціональної мови
- з незначними порушеннями функціональної мови
- з порушеннями функціональної мови (особа не може використовувати більше одного слова або скласти просту фразу)
- з майже повною відсутністю функціональної мови
- з повною відсутністю функціональної мови.
ВИСНОВОК
В будь-якому разі, з 2013 року в міжнародному медичному товаристві використовується спектральний термін – РАС (Розлад аутистичного спектра). Україна врешті решт теж має до 2027 року перейти на новітню МКХ.
❗️Тому заявляти, що РАС та аутизм це різні поняття – невірно.
Більш детально та просто на схемі.
Немає коментарів:
Дописати коментар