пʼятниця, 10 квітня 2020 р.

Як підготуватися до здачі ЗНО - психологічні поради.















Задовго до ЗНО

 Спочатку підготуй місце для занять. Забери зі столу усі зайві предмети, зручно розклади свої зошити, підручники, ручки тощо;
 - Можна доповнити інтер’єр кімнати жовтим та фіолетовим кольорами, оскільки вони підвищують розумову активність. НЕ потрібно перефарбовувати стіни, а достатньо картини, занавіски, серветки, лампи, тощо. Також, цікаво зауважити, що за твердженням вчених запах лимону у вашій кімнаті підвищує розумову працездатність на 20%.
-  Склади план своєї роботи. Перед тим визнач - Хто ти є ? - сова чи жайворонок. Склади план занять на кожен день. Важливо чітко знати, що ти робиш і не говорити усім оточуючим: «Я займаюся чи готуюсь» , а «Я вивчаю саме певний розділ, конкретний матеріал»;
-  Починай із найважчого, але посильного. Легше і приємніше залишай на після обіду;
- Чергуй заняття із відпочинком. Психологи встановили, що оптимальна тривалість заняття 30-40 хв. Максимум уваги досягається після 10-15 хв. від початку роботи. Тривалість перерв у першій половині дня не повинна перевищувати 5-10 хв. У другій половині дня тривалість кожної наступної перерви збільшуйте на 5 хв. Не забувай у час відпочинку робити зарядку, займатися спортом, робити короткі прогулянки, допомагати батькам, тобто повністю відволікатися від навчання на короткий час. 
-  Тренуйся щоденно робити тести. Роби це із секундоміром.
-  Не потрібно заучувати напам’ять певні тексти, вчися робити короткі записи, нотатки, регулярно їх переглядай. 
-  Регулярно повторюй матеріал, бажано через 10 хв, після того, як ти вивчив новий матеріал, а згодом через добу. Кожне наступне повторення повинно бути коротшим попереднього.
-  Займайся самопереконанням. При всій своїй простоті, це є дуже дієва зброя. Повторюй про себе: я знаю багато, я спокійний, я впевнений, я розумний і т.д., я напишу добре тестування.


Способи зняття нервово-психічної напруги

Коли ви відпочиваєте між заняттями під час підготовки до іспитів, інколи важливо витратити на це мало часу, але відпочити максимально. Я перерахую деякі способи, а ви можете вибрати ті, які підійдуть вам. Ось ці способи:

- спортивні заняття;

- контрастний душ;

- прання білизни;

- миття посуду; 

- порвати газету на дрібні шматочки, потім викинути на смітник;

- потанцювати під музику, голосно заспівати свою улюблену пісню;

- погуляти в тихому місці на природі.

Вправа «Масажуємо руки» 

- Після відпочинку важливо уміти знову включитися в роботу. Для цього можна використовувати дуже просту вправу. Великим і вказівним пальцями однієї руки з силою здавлюємо фалангу кожного пальця іншої руки, починаючи з нігтьової фаланги, спочатку в тильно-долонній, потім в між пальцевій площині. Потім міняємо руки. 

- Великим пальцем правої руки натискуємо на середину лівої долоні. З відчутним натиском здійснюйте кругові рухи від центру долоні до периферії, по спіралі з виходом на великий палець. Потім те ж іншою рукою. 

Як керувати своїми емоціями

-  Негативні емоції заважають нам приступити до роботи або продовжувати роботу, заважають зібратися з думками. Як же можна допомогти собі в ситуації, коли ви вже відчуєте ці емоції? 

-  Можна розрядити свої емоції, висловившись тим людям, які зрозуміють і поспівчувають. 

-  Якщо ти один, можеш побити подушку або вичавити мокрий рушник - це допоможе розслабитися, оскільки зазвичай при негативних емоціях велика частина енергії накопичується в м'язах плечей, у верхній частині рук і в пальцях. 

- Вигукувати будь-які спонтанні звуки — напруга може бути «замкнута» в горлі. 

- Можна використовувати такий прийом, як дихання уступами: три-чотири короткі видихи підряд, потім така ж кількість коротких вдихів.

Вправа «Зберігаємо сили»


- Роблячи видих спокійно, не кваплячись, стискуйте пальці в кулак із загнутим всередину великим пальцем. Потім, ослабляючи стискування кулака, зробіть вдих. Повторите 5 разів. Тепер спробуйте виконати цю вправу із закритими очима, що подвоює ефект. 
- Злегка промасажуйте кінчик мізинця. Встаньте і зробіть дуже глибокий видих. Потім наберіть повні легені повітря і видихніть із звуком. Проспівайте під час видиху довге «аааааа». Уявіть собі, що при цьому з вас витікає відчуття напруги, втоми. А на вдиху уявіть собі, що вдихаєте разом з повітрям веселі і радісні думки. На кожному видиху повторюйте звук «ааааа» все голосніше і голосніше, поки неприємні відчуття не покинуть вас повністю. На хвилинку встаньте зі свого місця і перетворіться на сигнальну сирену машини «Швидкої допомоги». Покладіть руку собі на голову і виголосіть гучний, високий, протяжний звук: «Іїіїі!» Постарайтеся відчути, як ваша голова починає тремтіти від цього звуку. А тепер спробуйте прокричати цей звук, подібно до сигнальної сирени, - виголошуйте його то вище, то нижче (30 секунд).

День перед здачею ЗНО

 - Багато хто вважає, що щоб повністю підготуватися до іспитів бракує одного дня. Це - неправильно. Вже після обіду важливо припинити готуватися, здійснити прогулянку на
свіжому повітрі, прийняти душ, підготувати одяг, документи, інші необхідні речі.

Вправа «Мої ресурси»
Інструкція: «Розділіть аркуш паперу на дві частини. В одній частині напишіть: «Чим я можу похвалитися». Тут ви повинні записати ті свої якості і характеристики, якими можете гордитися, які вважаєте своїми сильними сторонами. Коли перша частина вправи буде виконана, підпишіть другу частину аркуша «Чим це може мені допомогти на іспиті». Навпроти кожної своєї сильної сторони ви повинні написати, яким чином вона зможе допомогти вам під час іспиту».

У день ЗНО

- Будь сконцентрованим. Не звертай уваги на поведінку оточуючих. Для тебе повинен існувати лише текст завдань і годинник.

- Дій швидко, але не поспішай. Перед тим як дати остаточну відповідь, двічі прочитай завдання, переконайся, що ти правильно зрозумів, що від тебе вимагається.

- Спочатку берись за ті завдання, у правильності відповідей на які ти не сумніваєшся. 
Пропускай! Потрібно навчитися швидко пропускати важкі і незрозумілі завдання, щоб згодом до них повернутися.

- Читай завжди уважно завдання до кінця. Розуміти завдання з перших слів і добудовувати закінчення за допомогою власної уяви – це надійний шлях до помилок.

- Думай лише про поточне завдання. Коли ти бачиш нове завдання, забуть про попереднє.
Якщо попереднє завдання тобі не під силу, забудь про цю проблему. Наступне завдання це шанс набрати додаткові бали.

- Використовуй методику виключення. Якщо не знаєш правильної відповіді, то можна розпізнати усі невірні відповіді в силу їхньої абсурдності. 

- Заплануй два круги. Завжди перевіряй себе. Навіть якщо відповідь легка і однозначна на перший погляд.

- Вгадуй. Довірся власній інтуїції і вона разом із твоїм логічним мисленням допоможе тобі.

Немає коментарів:

Дописати коментар