вівторок, 4 лютого 2020 р.

Як не «згоріти» на роботі і що робити, якщо це вже сталось. Тест на емоційне вигорання: перевірте, чи не потрібно вам у відпустку.


Синдром емоційного вигорання - наслідки напруженого робочого ритму. Стрес, тривожність, втома, апатія - все це симптоми вигорання на роботі. Як показують статистичні дані, синдром найчастіше вражає тих, хто кожен день має справу з людським фактором. Щодня стикаючись з негативом, чужим настроєм або неадекватною поведінкою, людина постійно відчуває емоційний стрес, який з часом тільки посилюється. Тому так важливо розглядіти перші «дзвіночки» на емоційному тлі, вжити профілактичних заходів і не довести себе до нервового зриву.

Як це відбувається


Головним чинником, що веде до емоційного вигорання, є надмірна зануреність у роботу на перших етапах. Людина немовби розтрачує занадто багато сил там, де їх іще слід було б поберегти, забуваючи про те, що кількість цих сил обмежена.
Отже...
... найчастіше вигорають найкращі працівники.

Адже саме вони прагнуть віддаватися своїй роботі на повну, прагнуть досягти максимального результату, виконати свої обов’язки ідеально. При цьому вони схильні до жертовної поведінки, забуваючи про свої особисті потреби: відпочинок, їжу, сон, свою сім’ю, прогулянки. Працівник, який  не відпочиває, перетворюється на вичавлений лимон, що втрачає здатність думати, тобто вигорає. І від цього стає погано не тільки йому одному, а й усім тим, з ким він працює.
Також вигоранню сприяє й низка об’єктивних чинників. Працівник може піддаватися особливо сильним навантаженням, коли його обов’язки незбалансовані, коли від нього вимагають дуже багато, коли він не може впливати на прийняття рішень, відчуває себе «гвинтиком», думка якого нікому не цікава.
Особливо небезпечними можуть виявитися несприятливі міжособистісні відносини з колегами, невирішені конфлікти. Таке спілкування в колективі веде до вигорання.  
Як уникнути
ü Ставте досяжні цілі.
Не звалюйте на себе все підряд. Умійте відмовлятися від тих завдань, які ви не зможете виконати, оскільки не встигнете або це відніме занадто багато сил.
Навчіться казати «ні» тим людям, які намагаються перекласти на вас свої обов’язки  та підкинути справ.
ü Піклуйтеся про свій відпочинок.
Намагайтеся висипатися. Дозволяйте своєму організму відновлювати сили. Нікуди ваша робота і ваші завдання від вас не втечуть. Уже з’явилося безсоння? Це означає, що потрібно попрацювати над своїми думками. Отже, дивіться пункт перший про цілі. Скиньте зайву відповідальність, тягар, і одразу ж голова стане вільною і легкою. Не виходить? Годинки за дві до сну візьміть аркуш паперу і випишіть на нього всі свої тривоги і сумніви. Нехай думки перейдуть з вашої голови на аркуш. І там і залишаються! Перечитувати не потрібно! Можна взагалі зім’яти аркуш, розірвати його на шматки чи навіть спалити.
Безсоння завжди виникає у тих, чия голова сповнена тривогами та думками. Тож знаходьте способи їх позбутися перед тим, як іти спати.
ü Навчіться відволікатися та переключатися.
Перш за все, важливо чітко усвідомити і щиро повірити в те, що не зводиться все ваше життя до проблем на роботі. Людина не живе тільки роботою і тільки заради неї! Дозволяйте собі прогулянки, відвідуйте культурні заходи, виїжджайте на природу, слухайте музику, грайтеся з домашніми тваринами... Загалом, емоційне вигорання, що супроводжується злістю, чудово лікується приємними враженнями: захопленням, розчуленням,зворушливістю.
Ударити по вигоранню можна і професійним вдосконаленням. Можливо, ви хотіли дізнатися щось нове у своїй професії, освоїти її в інших проявах? Тоді саме час зробити це. Запишіться на курси, візьміть участь у конференції чи семінарі, перегляньте навчальне відео або прочитайте якусь книгу. Дізнаючись щось нове, головним чином - цікаве та приємне, ми у такий спосіб також піклуємося про свою психіку.
І ще одне.
ü Діліться почуттями.
Зі своїми близькими або друзями, а можливо, з колегою по роботі, якому довіряєш. Загалом, просто поговорити з кимось, як кажуть, «виговоритися», означає позбавитися тієї напруги, що заважає жити. Адже якщо мовчати, то це все накопичуватиметься всередині...
А ось якщо поговорити, то не тільки виплеснеш накопичене, але ще й зможеш отримати слушну пораду, як вийти з цієї неприємної ситуації. Якщо перефразувати відомий жарт: краще поговорити з подругою, ніж із психіатром. Адже останній порад не дає...

Тест на емоційне вигорання
https://life.pravda.com.ua/society/2019/04/5/236121/

Немає коментарів:

Дописати коментар