середа, 30 березня 2022 р.

ТЕХНІКА "ЗАХИСНА ПАРАСОЛЬКА"

🌂Базовою потребою в житті кожної людини, а особливо дітей є почуття безпеки. Закріплювати його і давати можливість дитині самодопомагати собі в непростих ситуаціях, відновлювати ресурсний стан допоможе саме ця техніка.
❗Тож для роботи знадобляться олівці, фломастери чи гуаш та аркуш паперу.
Робота проходить у 4 етапи.

неділя, 27 березня 2022 р.

Психологічна підтримка під час війни. 5 порад батькам

5 порад батькам від Oleh Romanchuk, дитячого психіатра/психотерапевта, засновника  Центр здоров'я та розвитку "Коло сім'ї" 

“Дослідження кажуть, що діти, стикаючись з випробуваннями, не обов’язково мають мати психологічні проблеми, а навпаки можуть демонструвати «посттравматичне зростання» — і це великою мірою залежатиме від підтримки дорослих. Вони можуть зростати у резилієнтності (психологічній стійкості), мудрості, вдячності, здатності будувати глибокі стосунки, знати, що у житті найголовніше… Тож нехай вони виростуть саме такими - наші діти!”

























Психологічні техніки на зменшення інтенсивних емоцій

Наразі ми всі переживаємо страшні часи й головним завданням сьогодення є збереження психологічного та психічного здоров’я👥
👩Практичні психологи ДУ «ЦПД та ППВ МВС України» розробили наочні зображення із психологічними техніками, які допоможуть зменшити стрес, полегшити тривогу та інші інтенсивні емоції.
☝Дані техніки можна виконувати без підготовки й спеціальних знань, достатньо лише зберегти ці зображення собі на телефон📱
 




середа, 23 березня 2022 р.

Як позбутися паніки та напруження

Нині не найпростіший період. Надлишок інформації провокує людину до паніки й внутрішнього напруження, що особливо передається дітям. Від цього страждає імунна система, перебуваючи постійно ще й в стресовому напруженні від інформації, що навколо нас. 

Творчість - одна з небагатьох форм свідомої активності, що в цій ситуації може зняти зайве напруження з організму. Отже, розгляньмо кілька арт-терапевтичних прийомів, які можна застосовувати як дітям, так і дорослим при нападах тривоги за своє життя в період інформаційної паніки.

1. Малюйте зображення полів з квітами. Щойно прийшла деструктивна або лячна думка, створіть малюнок поля з квітами. Звичайно, краще це робити кольоровими олівцями, але, якщо під рукою тільки ручка, і це підійде. Образ поля і квітів на ньому дає відчуття повноти життя і продуктивності вітальної природи, що дуже корисно, коли оволодіває страх.

2. Ріжемо переживання на смужки. Для цього прийому саморегуляції необхідні ножиці, клей і будь-який папір. Ріжемо аркуші на рівні й довгі смужки різної довжини та ширини, збираємо їх у геометричні аплікації. Так ми немов руйнуємо образ переживання і вибудовуємо з нього свою нову правильну структуру, що вмикає вольові процеси, перемикаючи нашу свідомість на пошук, в цьому випадку, творчого вирішення.

3. Найпростіший і перевірений метод - малюємо символи захисту свого здоров'я. Це можуть бути будь-які зображення, які вам спадають на думку — як образи того, що може захистити. Але я рекомендую для малюнків мої улюблені мотиви: червоне яблуко здоров'я, море здоров'я, очищувальний дощ, бик здоров'я, дерево здоров'я та інше, що спадає на думку як необхідний образ.

4. Прекрасний метод зняття паніки - картини з тканини. Якщо ви точно усвідомлюєте, що тривога перемагає логіку - знайдіть будь-які шматочки тканини, мереживо й завдяки звичайному клею робіть гармонійні для вас картини здоров'я. Навіть не помітите, як кардинально стабілізується ваш стан.

5. Малюнки на камені. Метод прекрасний і цікавий: будь-який камінь, що знайшли на вулиці, потрібно добре відмити і за допомогою акрилових фарб створити на ньому необхідний малюнок, наприклад, геометричний візерунок або зображення кам'яної фортеці. Сам камінь - це про надійність, а інтеграція з ним підсвідомо створює відчуття впевненості.

6. Пісні завжди долали страх. Марші й мажорні композиції позитивно впливають на наш емоційний фон, пробуджуючи в нас воїна, який все переможе. Створіть свій плейлист для здоров'я і сили та слухайте на здоров'я.

7. Трохи про гігієну - чарівне мило. Досить складно нагадувати дітям про миття рук, що в нашій ситуації є основним методом безпеки. Так ось, розтопіть туалетне мило в мікрохвильовці й покладіть туди дрібні дитячі іграшки. Повірте, ваша дитина буде мити руки так часто, що це вас здивує. Зробіть смішні пляшки для антисептиків, щоб вони привертали увагу малюка. Прикрасьте захисні маски або наклейте на них кумедні малюнки.

Загалом, у житті буває багато тривог і прикрощів, але не треба створювати їх собі додатково! Творіть своє здоров'я в артбуці, листівках, блокнотах, полотнах, і тоді на токсичні думки просто не залишиться місця.
Будьмо здорові!
© Вікторія Назаревич 2020
Більше нового та цікавого зі світу арт-терапії на офіційному сайті: nazarevich-art.com

Робота з гострою травмою. М-1. Протокол стабілізації для запобігання розвитку ПТСР

Робота з гострою травмою. М-2. Техніки стабілізації та вираження сильних емоцій для дорослих


 

Робота з гострою травмою. М-3. Як говорити з дітьми про війну та смерть. Допомога батькам та дітям.


Вправи для зняття стресу та емоційної напруги





 

Як впливає травматичний досвід


 

Психологічний профілакторій для дітей. Вправи на релаксацію

 






вівторок, 15 березня 2022 р.

Техніка "комфортне місце"

У моменти, коли зростає рівень тривоги чи страху, можна використовувати кілька технік. Про одну з них сьогодні розповімо.

Техніка "комфортне місце":

 1. Зробити кілька глибоких вдихів та видихів.

 2. Закрити очі та дихати в спокійному темпі.

 3. Уявити або згадати ситуацію, в якій Ви відчували себе спокійно, комфортно та щасливо. Це може бути справжнє місце, яке пам'ятаєте, або місце, про яке чули.

 4. Ви бачите себе там? Що знаходиться біля Вас? Що Ви чуєте? Які запахи ви відчуваєте?

Запитувати ці питання треба дуже повільно, не поспішаючи. 

Запам'ятайте, що це Ваше особливе місце і воно існуватиме завжди.

Психологічна допомога в екстрених ситуаціях. Що робити?













Психогігієна або як зберегти психічне здоров'я

✋Друзі, зараз ми можемо бути на стадії втоми, або уже виходити з неї. Тому психогігієна дуже важлива. Вона може складатися з наступного:
🕣Встановіть графік перегляду новин, сторінок соціальних мереж.
🔎Будь-яку інформацію перевіряйте кілька разів. Особливо якщо ця інформація може призвести до паніки, погіршення психічного стану.
📢Доказ отриманої інформації краще отримувати у очевидців чи з офіційних каналів України.
💯Якщо відчуваєте погіршення психологічного стану, або Вам стабільно погано – зверніться по допомогу до психолога. Зараз багато хто проводить безкоштовно консультації, супервізії, групові терапії. Свої почуття та сильні переживання не варто контейнерувати (витримувати), це точно не допоможе. Краще вчасно подбати про себе!
📺Якщо є можливість, подивіться гарний фільм. Наприклад, про природу. Це буде і дітям цікаво і допоможе відволіктися від потоку новин.
📘Почитайте книгу. Це може бути Ваша улюблена книга, або дитяча книга, а може бути щось із класики. Важливо, щоб це не було про війну, насильство і т. і.
🌳 Якщо є можливість виходити на вулицю, то звертайте увагу на природу, що прокидається, на птахів. Це займе лише 5-10 хвилин (можна більше), та допоможе помітити стабільність у нестабільному місці.
❗Усього кілька невеликих дій може значно покращити стан та допомогти на поточній стадії.

понеділок, 14 березня 2022 р.

Техніки релаксації зняття стресу та розслаблення

Спробуйте, одну із технік, якщо не допомагає - переходьте до наступної. Ми пропонуємо декілька варіантів, адже це індивідуально.

💛Обійми Метелика
Схрестіть руки на грудях так, щоб права кисть лягла на ліве плече, а ліва - на праве. Почніть повільні послідовні постукування. Відстежте, які асоціації виникають при білатеральній стимуляції та припиніть її при появі негативного матеріалу.
Техніка використовується як для посилення позитивних відчуттів та безпечного місця, а також для релаксації після переживання стресу або занепокоєння:
💚Техніка простукування
Знижує напругу. Запускає роботу парасимпатичної нервової системи. Стукати від 2-х хоч до 40 хвилин, різні частини тіла, доки не відчується полегшення:

💙Релаксація по Джекобсону - перед сном


💜Дихання животом
Щоб розслабитись перед сном - вдихайте повільно і глибоко, рахуючи до п'яти. Відчуйте, як розширюється живіт, коли він наповнюється повітрям. Потім повільно видихайте. Сконцентруйтеся на розширенні та скороченні живота при вдиху та видиху. Повторіть 12 разів, щоб досягти стану розслаблення.
💛Квадратне дихання, щоб сконцентруватися, коли накриває тривога:




 

Техніки на зняття тривоги, агресії, напруги


 




Пам’ятка для батьків

19-й день війни…

Стадія «шоку» поступово проходить.
Ми всі уже знаємо, що робити у випадку оголошення повітряної тривоги. У кожного з нас зібрана базова валізка/наплічник/сумка, яку ми беремо із собою переміщаючись в укриття.

Хтось перевіз дітей в максимально безпечне місце… Хтось створює таке місце вдома…Турбота про емоційний та моральний стан дітей — одне із основних завдань батьків.

Захищаємо дітей у кризовій ситуації 👨‍👩‍👧‍👦







Як підтримати підлітка у кризовій ситуації?

     В умовах війни підлітки особливо вразливі. Вони вже достатньо дорослі, щоб розуміти, що відбувається, та ще зовсім не мають досвіду, щоб впоратися зі своїми емоціями та почуттями.

❗Зберігайте поради від психологів про те, як сьогодні підтримати свою дитину:

🔷Говоріть і слухайте. Знаходьте час та уважно слухайте розповіді дітей про те, що вони відчувають і думають. Роз’ясніть відомі вам факти та надавайте дітям правдиву інформацію (з урахуванням вікових особливостей) про ситуацію, в якій опинилася країна в цілому та ваша родина, зокрема.
🔶 Дозвольте емоціям бути. Розповідайте про свої почуття та поясніть дитині, що боятися, переживати, плакати – це нормально. Проте надалі важливо стабілізуватися і відволіктися буденними справами настільки, наскільки це можливо.
🔷 Плануйте майбутнє 💭 Мрійте та плануйте разом, обговорюйте з підлітками, що ви зробите одразу, як настане мир. Такі роздуми та розмови надихають і стабілізують.
🔶 Обіймайтеся 👥
Обіймайте свого підлітка та інших членів сім’ї не менше 8 разів на день. Тактильний контакт вкрай важливий в умовах невизначеності і стресу.
⭐ Подивіться разом улюблені фільми 📺 Це можна зробити навіть перебуваючи в укритті. Обирайте життєствердні фільми, які дарують надію, обговорюйте побачене. Нагадуйте дитині, що після найтемнішої ночі настає ранок.
🔷 Читайте вголос 📗 Спільне читання вголос дає відчуття захищеності та спокою. Читайте разом книжку, яку ви вже добре знаєте, або нову, до якої ніяк не доходили руки.
🔶 Хваліть і робіть акценти на досягненнях дитини. Відмічайте навіть незначні досягнення. Вселяйте підлітку віру у свої сили та пропонуйте підтримку.
👫 Заохочуйте спілкування дитини з однолітками. Для більшості підлітків спілкування з друзями є дуже важливим. Сприяйте цьому, розкажіть дитині, як вона може підтримати друзів, яким важко впоратися з емоціями.
💛 Долучайте підлітків до допомоги іншим. Але робіть це за умов максимальної безпеки. Розкажіть дитині, як саме можна допомогти, підтримати інших, долучайтеся до допомоги разом з нею. Водночас поясніть дитині, що пріоритетом повинна бути її безпека.
❕❗ Будьте уважними до змін у поведінці дитини. Зверніться за онлайн-консультацією до психолога, якщо стан дитини викликає занепокоєння.

Пам’ятайте ❗Ви незамінна людина в житті дитини. Ви для неї опора та острівець безпеки. Бути такою людиною можливо лише за умови, що ваш ментальний стан залишається стабільним та стійким.