понеділок, 30 травня 2022 р.

Вправа "Я тобі бажаю..."

Дорогі учні!   
Ось і добіг кінця навчальний рік: ви подолали ще одну сходинку на шляху пізнання.
Пропоную вам завершити його незвичним чином. Вам потрібно обрати 3 - 5 людей із нашої шкільної спільноти (вчитель, однокласник, товариш) та відправити йому повідомлення  із  найкращими побажаннями.

Пам'ятка щодо безпечної поведінки дітей під час літніх канікул



 

Як красиво відповісти на грубість...

 

Проективний тест "Бачу мету!" Оцінка цілеспрямованості.

 Інструкція. 

Уважно подивіться на цей малюнок. Він незакінчений, ви повинні його доповнити (домалювати) таким чином, щоб вийшов ясний і зрозумілий сюжет. Малюйте все, що приходить  в голову.

Спочатку намалюйте, а потім подивіться відповідь до тесту, яку залишаю у коментарях👇

понеділок, 23 травня 2022 р.

Швидкий тест на рівень стресу

Пропоную вам перевірити себе 🕊️. Для цього просто подивіться на наведені нижче картинки протягом декількох секунд⏰ і я розповім, чи не настав час вам трохи відпочити🛌, переключитися📵, подбати про своє психічне здоров'я 💓 відповідь дивись в результатах тесту⏬















Результати тесту.

четвер, 19 травня 2022 р.

Визначаємо свій емоційний стан за проективною методикою "Дерево" Джона Лампен.

Крок 1. Розгляньте це дерево. Ви бачите на ньому і поряд з ним безліч чоловічків. У кожного з них свій настрій. Знайдіть чоловічка який нагадує вам себе, схожий на вас, має такий ж настрій як у вас. (Запам'ятайте номер чоловічка.) 

Крок 2. Погляньте на дерево знову і знайдіть на ньому того чоловічка, яким би ви хотіли бути і на чиєму місці ви б хотіли знаходитись.(Запам'ятайте номер чоловічка).
Розшифровка тесту 👇

середа, 18 травня 2022 р.

Як підвищити свою стресостійкість та психологічну пружність

Після довгих років досліджень, нарешті, з'явилася багатовимірна модель BASIC Ph. Згідно з М. Лаадом, у кожної людини існує 6 основних каналів, кожен з яких «допомагає» вийти з кризової ситуації. Ось ці канали:
I. Віра (Belief and values)
ІІ. Емоції (Affect and emotion)
ІІІ. Спілкування (Social)
IV. Уява (Imagination)
V. Розважливість (Cognition and thought)
VI. Фізична активність (Physiology and activities)
Зупинимося трохи докладніше на кожному з них. Щоб краще зрозуміти кожну позицію, я навела питання.
Belief (Віра).
Чи є у Вашому житті традиції, ритуали, яких Ви любите дотримуватись?
Вам подобається відчувати приналежність до якоїсь компанії, начебто це велика сім'я або клан?
Як часто ви відчуваєте спільність у тій організації, в якій знаходитесь?
Наскільки сильно Ви цінуєте партнерів, з якими маєте спільну справу?
Людина з домінуючим каналом В знайде опору у вірі та духовних цінностях, які допоможуть їй пережити важкі часи напруження та перелому. Тут може бути як релігійна віра, так і політичні переконання, почуття місії (призначення), прагнення самоздійснення і самовираження.
Affect (Емоції)
Для Вас важливо мати можливість ділитися думками та тривогами з тими, хто поруч?
Чи маєте Ви творчі захоплення, хобі?
Ви часто відчуваєте турботу близьких?
Це тип адаптації, з яким людина використовує афективні або емоційні методи: плач, сміх, усне викладення своїх переживань у розмові з кимось, а також можливе малювання, читання або лист.
Social соціальність (спілкування)
Що для Вас у житті означає взаємна допомога та підтримка?
Як ви вважаєте, наскільки важливо ділити обов'язки у сім'ї?
Вам подобається бути лідером, вести у себе інших?
Вам подобається допомагати тим, хто опинився у важчому становищі, ніж Ви самі?
Людина з таким типом адаптації знайде підтримку у приналежності до групи, у виконанні завдання, у тому, щоб грати якусь роль і бути частиною організації.
Imagination (уява)
Вам подобається створювати щось нове? Наскільки Ви є новатором?
Імпровізація – Ваша стихія?
Вам більше подобається займатися однією справою чи переключатися на різні види діяльності?
Тут людина скористається своєю уявою, щоб замаскувати грубі факти реальності, вона може марити наяву, вдаватися до солодких мрій. Він може уявити додаткові вирішення проблем — рішення, що виходять за межі реалістичних імпровізацій.
Cognition когніції (переконання, розсудливість)
Вам дуже важливо точно оцінити ситуацію, зібрати всю інформацію?
Для Вас зручніше імпровізувати чи мати при собі робочу стратегію?
Як часто Ви тренуєте себе, самодисциплінуєте?
Чи важливо вам мати реалістичний сценарій майбутнього?
Когнітивні стратегії включають збір інформації, вирішення проблем, самоорієнтацію, внутрішню розмову або складання списків дій та переваг.
Physical (фізична активність)
Як Ви чергуєте свою активність та періоди відпочинку?
Ви можете захопитись роботою, незважаючи на фізичний дискомфорт (голод, холод, вогкість)?
Які види відпочинку Вам більше подобаються?
Чи користуєтесь Ви техніками релаксації?
Такі люди використовують фізичні, тілесні методи боротьби зі стресом. Ці методи включають релаксацію, десенситизацію, фізичні вправи та фізичну діяльність взагалі.
Отже, в силу індивідуальних особливостей та умов середовища, людина в дорослому віці має певний набір стратегій подолання, кожна з яких звертається до одного з шести каналів. У той самий час ми можемо вдаватися до емоцій чи уяви набагато частіше, ніж фізичної активності, і навпаки. Інакше кажучи, одні канали можуть бути гіпервикористані, інші практично не задіяні – і це зручно до того часу, поки життєва ситуація стає тупиковой.
Часто ця ситуація стає кризовою тому, що людина повторює одні й ті самі стратегії з метою позбутися стресу. Іншими словами, людина «буксує» на одному місці, до нескінченності використовуючи один і той самий метод співвлади, не просуваючись ні на крок уперед і нічого не змінюючи в ситуації. У таких випадках стрес є наслідком безвиході або відсутності гнучкості.
На первинному рівні боротьби багатовимірний підхід у тому, щоб навчити людини безлічі різноманітних способів подолання кризи. Це допоможе йому придбати гнучкість, необхідну для того, щоб уникнути безвиході.
Умовно ми можемо розділити стратегії подолання перешкод на 2 групи:
існуючі елементи BASIC Ph,
ще відсутні елементи.
У своїй роботі психолог може зосереджуватися або тих, або інших (можна обох по черзі).
Акцент на існуючих стратегіях потрібен у гостріших кризових ситуаціях, коли людина в принципі втратила всі свої стратегії, заплуталася і втратила ґрунт під ногами.
Акцент на відсутніх елементах важливий тоді, коли криза відчувається як глухий кут, набридла платівка, застій (у той час як зовнішні події не виходять за рамки нормального)








 












четвер, 12 травня 2022 р.

Педагогам. Як подружити дітей під час воєнної дистанційки: 16 ігор для онлайн-уроків

 Під час дистанційного навчання в умовах війни завдання вчителів - дати дітям відчуття безпеки в новостворених онлайн-класах, до яких доєдналися багато новачків. Кожному педагогу доведеться вчитися працювати з дитячою тривогою та невпевненістю і тим самим готувати якісне підґрунтя для плідного навчання. У цьому допоможуть спеціально розроблені психологами ігри на знайомство та здружування.

ВПРАВИ НА ЗНАЙОМСТВО І ЗДРУЖУВАННЯ

🟢 «Правда або брехня». Вік учнів: з 8 років

Як проводити гру?

Учитель пропонує учням написати темним маркером великі цифри 1, 2, 3 на аркушах паперу А4 (щоб добре було видно всім на екранах гаджетів).

Потім необхідно озвучити інструкцію: «Зараз кожен з вас поділиться з класом трьома фактами про себе. Один із цих фактів має бути неправдивим.

Щодо фактів — говоріть про улюблену їжу, домашніх улюбленців, членів родини, хобі, подорожі. Для старших дітей доречно казати про фільми, музику, життєві ситуації.

Після того як учень озвучив усі три факти про себе, всі інші показують на екранах номер того факта, який вони вважають неправдою. А той, хто розповідав про себе факти, називає учнів, які це відгадали.

Гру може почати вчитель: «Факт 1: Я люблю борщ. Факт 2: Я боюся павуків. Факт 3: У мене є домашня тваринка, хом’як Байрактар». Потім учитель називає на ім’я всіх, хто показав цифру 2 і тим самим відгадав, що страх павуків — це вигадка.

🟢 «Це про мене». Вік учнів: від 7 років

Як проводити гру?

Учитель називає фразу з протилежностями, наприклад: «Я люблю собак більше, ніж котів» або «Я більше люблю какао, ніж чай»; «Вважаю, що Привид Києва крутіший, ніж Людина-Павук». Той, хто згоден із твердженням, піднімає руку і викрикує «Це про мене!»

Ця вправа дає відчуття згуртованості, спільності поглядів. Так діти знаходять однодумців і підтвердження: «У мене тут є з ким потоваришувати».

🟢 «Компліменти». Вік учнів: від 7 років

Як грати?

Учитель говорить: «Зараз ми будемо говорити одне одному приємні речі, компліменти. Почнемо з… (ім’я учня), якого всі ми зараз бачимо в лівому верхньому віконечку. Він каже комплімент тому, хто у віконечку справа, і так далі по черзі. Ключова фраза, яку всі казатимуть: «Мені подобається в тобі те, що ти…» Компліментом можуть бути: риси характеру (веселий, добра, кмітливий, сміливий, енергійна), прояви дитини (завжди готовий пограти / допомогти / з тобою цікаво / ти ділишся з усіма смаколиками / твоя любов до тварин), зовнішність (маєш гарне довге волосся, твої кучері, твої окуляри, твій яскравий одяг).

Гра завершується, коли останній учень говорить комплімент учню, який починав гру. Ця активність добре підходить для спільної гри дітей і дорослих - можете практикувати її в родинах. Вона згуртовує і робить відносини в будь-якому колективі теплішими.

🟢 «Полювання». Вік учнів: від 7 - 8 років

Як проводити вправу?

Вчитель каже, що зараз у помешканні кожного учня почнеться цікаве полювання. Дається 30 секунд, щоб знайти річ чи предмет із заданими параметрами. Наприклад: «За 30 секунд ви маєте знайти у себе вдома щось із цифрою 7 / річ зеленого кольору / щось пухнасте / щось їстівне».

Коли всі збираються біля екранів, кожен має кілька секунд, щоб назвати, що в нього руках.

Ще один різновид цієї гри потребує більше часу. Вчитель дає завдання учням знайти в їхньому житлі (навіть тимчасовому) якусь важливу для них річ. Це може бути улюблена книжка, музичний інструмент, чашка, рюкзак, який подарував татусь, який зараз захищає Україну, подарований близькими оберіг, браслет, фотографія… Під час наступного уроку діти розповідають про всі ці важливі речі і таким чином ближче знайомляться одне з одним, слухаючи щирі історії.

🟢 «Пантоміма». Вік учнів: із 7 років

Як проводити гру:

Кожному учню по черзі пропонується показати тільки за допомогою жестів, що він любить робити у вільний час. Можна загадувати в пантомімі й інші активності — що любить готувати та їсти, улюблене місце відпочинку. Інші діти під час пантоміми мовчать. Потім починають говорити, хто що думає, допоки не знайдеться правильна відповідь.

🟢 «Кумедне привітання». Вік учнів: із 7 років

Якщо вчитель знає, що до класу приєднається новий учень, можна зробити момент знайомства приємно-несподіваним. Педагог розділяє учнів на трійки, і кожна з маленьких груп вигадує оригінальний жест привітання. І коли дитина приєднується до класу, то вчитель спершу знайомить всіх із новеньким, каже, що всі раді знайомству, і говорить фразу-ключ: «І всі дітки приготували для тебе особливе привітання. Один, два, три!» За цим сигналом вчителя всі групи водночас вітають новачка своїм оригінальним жестом та разом промовляють «Ласкаво просимо, Аню!»

Це буде маленькою, але пам’ятною приємністю, бо якщо кожен з нас поставить себе на місце цього учня — точно скаже: так, це було мені потрібно.

ВПРАВИ ДЛЯ ФОРМУВАННЯ НАВИЧОК КОМАНДНОЇ РОБОТИ

🟡 «Хвиля». Вік учнів: із 7 років

Для виконання цієї вправи-гри потрібно, щоб у всіх учнів були увімкнені камери.

Учасник, віконечко якого розташоване в лівому верхньому кутку екрана, запускає хвилю одночасним рухом правої та лівої рук* і промовляє своє ім’я.

*Як має виглядати хвилька? Якщо ви сидите, витягніть руки в сторони та починайте рухом створювати хвильку.

Цю хвильку одразу ж підхоплює наступний учасник справа. І також робить руками хвилю та каже своє ім’я. Всі діти продовжують робити хвильку, ніхто ручки не опускає. Вправа триває доти, доки хвилька не закінчиться на останньому учаснику.

Гра створює яскравий візуальний ефект — немов на екрані оживає море. Це дає відчуття згуртованості: море зробили всі ми, і кожен назвав своє ім’я та додав своєї індивідуальності. «Море — одне, а нас — багато, і ми всі — особливі».

🟡 «Протилежності». Вік учнів: із 9 - 10 років

Вчитель просить клас об’єднатися у дві групи. Кожній групі дається твердження, до якого треба зібрати аргументи «за». Приклади тверджень: «Зимові канікули кращі, ніж літні» — «Літні канікули кращі, ніж зимові»; «Для саморозвитку важливо спілкуватися з розумними людьми» — «Книги найкраще сприяють саморозвитку». Через 10 хвилин кожна група обирає мовця, який зачитує свої аргументи іншій половині класу. І навпаки. Яка група набере більше аргументів — виграє.

🟡 «Спільності». Вік учнів: 9 - 10 років

У вправі «Спільності» учні теж мають об’днатись у дві групи. І кожна протягом 15 хвилин має знайти та написати спільності всіх членів групи. Наприклад: «Ми всі любимо торт Наполеон», «Нас всіх бісить, коли нас перебивають», «Ми дуже віримо в перемогу України». Через 15 хвилин група презентує свої спільності. Перемагає команда, яка знайшла більше спільностей.

🟡 «Літери». Вік: від 8 років

Кожній парі, віконечка яких під час відеозв’язку поряд (горизонтально чи вертикально), вчитель дає завдання створити літеру. Коли діти навчаться складати літери в режимі онлайн, можна спробувати всім разом відтворити на екрані слово: «Україна», «перемога», «любов». На цю вправу дається хвилина. Вправа сприяє зорово-просторовому орієнтуванню, засвоєнню навичок командної роботи, креативності.

🟡 «Що тут сталося?». Вік: із 10 років

Учитель об’єднує учнів у групи по 4–5 осіб. Кожній групі дає картинку з незвичним сюжетом (дивіться нижче) та пропонує за дві хвилини скласти власну історію: «Як думаєте, що тут сталося?» Після обговорення один з учнів має три хвилини, щоб розповісти всьому класу оповідку. Вправа здружує, стимулює фантазію та нестандартне мислення.

Важливо:

Для обговорення кожній групі потрібно буде створити окремий відеодзвінок на платформі, а потім після обговорення у визначений час знову об’єднатись у спільній групі класу. Тому якщо ви та ваші учні добре «підковані» технічно -  це не спричинить труднощів.

🟢 «Нестандартне мислення». Вік: із 8 років

Учитель показує фрагмент недомальованого предмета і пропонує учням домалювати його на аркушах паперу А4. А, можливо, і створити кілька інших предметів у малюнку. Наприклад, вчитель показує фрагмент недомальованого метелика, а учень домальовує чудернацьку квітку чи фантастичну істоту. Немає правильної відповіді, що мало би бути на малюнку. На виконання вправи дається 2–3 хвилини. Після того як усі учні покажуть свої малюнки, вчитель рахує кількість однакових поворотів сюжетів на малюнках: «А ось ваше мислення, … , …, …, дуже схоже проявилось у малюнках!»

🟡 «Імітатор»

Вчитель говорить учням: «Ваше завдання — одночасно створити звук, схожий на… Я називаю цей предмет чи тварину, а ви одночасно імітуєте його/її звук. Ну як, готові?» Що можуть показувати діти звуками? Чайник, що кипить, машину, що гальмує, ворону, грозу, пилосос, задоволеного кота.

ВПРАВИ ТА ІГРИ НА РОЗВИТОК ВІДЧУТТЯ СПІЛЬНОСТІ ТА КРЕАТИВНОСТІ

🟢 «Плейліст». Вік учнів: 7–16 років

На початку уроку вчитель пропонує учневі назвати свою улюблену композицію. Після цього вчитель має сформувати плейліст з усіх отриманих композицій (на YouTube) та увімкнути його після уроку. А потім запитати дітей, які композиції вони впізнали, та поговорити про цікаві факти, що стосуються цих виконавців і музичних груп.

🟢 «Тематичні дні». Вік учнів: 6–16 років

Ви можете запропонувати учням раз на тиждень з’являтися на онлайн-уроках в образі, передбаченому тематичним днем. Це може бути «День капелюшків», «Піжамний день», «Рок-день», «Жовто-блакитний день», «День окулярів», «День Майнкрафт», «День смаколиків», «День динозаврів». Важливо, щоб завдання і теми уроків та дня збігались — потрібне повне тематичне занурення.

🟢 «Кумедні питання». Вік: із 7 років

Учитель пропонує кожному учневі написати одне кумедне питання, яке б він хотів поставити однокласникам. Це питання дитина має відправити в месенджер чи на емейл особисто вчителеві, щоб інші його не бачили.

Сформувавши перелік цих питань, учитель кожен день читає одне з них. А всі по черзі коротенько відповідають. Питань вам вистачить на місяць. Ця активність дуже захоплює дітей, адже всі чекають: «Ну коли ж нарешті буде моє питання і що на нього відповідатимуть?»

середа, 11 травня 2022 р.

Порозуміння без звинувачень: про ненасильницьке спілкування

💭Кожному з нас хоч раз у житті  доводилося чути звинувачення або критику. 
Це неприємно і заважає конструктивному діалогу. 
👇Розповідаємо як спілкуватися мовою співпереживання💛







































вівторок, 10 травня 2022 р.

​​Практика, що допомагає прожити емоції та об’єднати родину

​​З початку війни більшість із нас опинилася в тісних зв’язках зі своїми родичами. Тож не дивно, що сварки чи непорозуміння між близькими людьми зараз трапляються частіше. 

Якщо у вас в родині теж підвищений емоційний градус, пропонуємо підтримати себе практикою для всієї родини. Вона допоможе створити опори всередині сім’ї🙏🏻

Вам знадобляться:

🔹олівці або фарби

🔹папір (аркуші, які можна склеїти; шпалери; ватман). 


Чим більший лист, тим більша вірогідність, що вся сім’я 👪 проживе цю практику. 

Подивіться одне на одного та придумайте для свої сімейної системи такі складові в ілюстраціях:

  1. назву  
  2. гімн
  3. девіз
  4. традиції
  5. кольори
  6. настрої
  7. як ви зазвичай проживаєте різні види емоцій
  8. ритуали вашої сім’ї

Після завершення проговоріть все, що у вас вийшло, та обійміться зі своїми рідними 

Ця практика допоможе прожити вам емоції, з якими ми всі зустрілись, і ще більше об’єднатись🤍



понеділок, 9 травня 2022 р.

Онлайн - тест на визначення психічного здоров'я

 "Я вже більше не можу!" - чи часто ви останнім часом промовляєте ці слова? Війна, переїзд, розлука з рідними, втрати та постійна напруга від новин впливають на наше психічне здоров'я. 

Якщо ледь не щодня ви на межі через тривогу або відчуваєте, що ваш психічний стан бував і краще, час пройти коротку анкету для самоперевірки: https://bit.ly/MH4U_test.

Вона заснована на доказових методах, що допомагають виявити ознаки можливого психічного розладу. Якщо такий ризик є - в результатах ви отримаєте пораду щодо звернення за кваліфікованою допомогою, щоб почуватися краще 🤗

четвер, 5 травня 2022 р.

Просвіта. 8 ознак, що потрібно звернутися до психотерапевта 🙏

Перевантаження. Вам може здатися, що у вас занадто багато справ, які потрібно зробити, або занадто багато проблем, які потрібно вирішити. Ви відчуваєте, що не можете відпочити і розслабитися. Стрес і перевантаження можуть призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.
Втома. Цей фізичний симптом часто є результатом або супроводжує проблеми психічного здоров’я. Це може свідчити про депресію. Втома може призвести до того, що ви спатимете більше, ніж зазвичай, або вам буде важко вставати з ліжка.
Гнів, злість і образа. Звернення за підтримкою для подолання цих почуттів може бути гарною ідеєю, якщо вони не проходять, є екстремальними в порівнянні з ситуацією або якщо вони спонукають вас до насильницьких або потенційно шкідливих дій.
Агорафобія. Люди з агорафобією бояться перебувати в місцях, де можуть виникнути панічні атаки або потрапити в небезпеку. Деякі люди не в змозі вийти з дому через страх.
Тривожні або нав'язливі думки. Час від часу хвилюватися про щось нормально, але коли занепокоєння займає значну частину вашого дня або викликає фізичний дискомфорт, терапія може допомогти вам впоратися з цим.
Апатія. Втрата інтересу до звичних справ, навколишнього світу або життя в цілому може свідчити про проблеми з психічним здоров’ям, наслідком може стати депресія або тривога.
Безнадійність. Втрата надії чи мотивації, або відчуття, ніби у вас немає майбутнього, може свідчити про депресію чи інший стан психічного здоров’я. Час від часу відчуття безнадійності, особливо після періоду труднощів, не є рідкістю. Але коли воно не проходить, це може призвести до думок про самогубство.
Соціальне відсторонення. Багато людей почуваються краще, коли можуть провести хоча б деякий час на самоті. Інтровертам може знадобитися навіть більше часу наодинці, ніж іншим. Але якщо ви відчуваєте тривогу в оточенні інших або боїтеся бути з іншими людьми, терапія може допомогти вам зрозуміти і впоратися з цими почуттями.

















середа, 4 травня 2022 р.

Вправа "Закінчи речення", допоможе зосередити думки на вирішенні ситуації


Дієві поради для самодопомоги

Травматичні події можуть викликати сильні та важкі переживання. Ось кілька технік, які ви можете спробувати, щоб полегшити ці переживання за принципом «тут і зараз».
Якщо у вас не виходить самостійно вирішити проблему, рекомендуємо звернутися за професійною  допомогою до психотерапевта.